Národní síť Zdravých měst vydala za finanční podpory programu Intelligent Energy Europe a Státního fondu životního prostředí ČR novou publikaci "Udržitelná energetika – zdroje a úspory – kam pro inspiraci?", která obsahuje praktické informace a ukázkové příklady ze Zdravých měst a regionů. Publikace nabízí na celkem 30 stranách ukázky dobré praxe z oblasti energetiky ve Zdravých městech, obcích a regionech a také informace o tuzemských i zahraničních odborných partnerech a jejich podpůrných programech. Pozornost je věnována tématům, jako jsou úspory energie, využívání obnovitelných zdrojů energie, energetická soběstačnost, ochrana klimatu, ochrana ovzduší nebo systémy řízení a vzdělávání v komunální energetice.
Zejména zástupcům státní správy i samosprávy byla určena akce, kterou uspořádal Olomoucký kraj ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Radou kvality ČR. 5. Národní konference kvality ve veřejné správě se uskutečnila ve dnech 4.–6. února 2009 v Regionálním centru Olomouc a jejím cílem byla výměna zkušeností, sdílení dobré praxe, zvyšování výkonnosti organizací veřejné správy prostřednictvím metod řízení kvality a představení nových trendů v oblasti kvality ve veřejné sféře. Součástí konference bylo slavnostní předání cen Ministerstva vnitra za kvalitu a inovaci ve veřejné správě za rok 2008.
V sále zastupitelstva Magistrátu hlavního města Praha se 4. prosince uskutečnila konference „Zdravá města – společně na cestě do Evropy již 15 let“, pořádaná Národní sítí Zdravých měst u příležitosti 15letého výročí působení této asociace v České republice. Konference se věnovala výsledkům dlouhodobé spolupráce Zdravých měst, obcí a regionů s partnery a také tématům, jako jsou finanční zdroje pro rozvoj měst, udržitelná energetika nebo podpora zdraví. Nad akcí převzali záštitu ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek.
Během 15. Výroční konference NSZM "Zdravá města - společně na cestě do Evropy již 15 let" byly také oceněny úspěšně postupující obce a regiony. Cenu za dlouhodobý ukázkový postup ke kvalitě Zdravého města převzaly zástupkyně Zdravého města Kopřivnice. Takzvaným „Skokanem roku“ se stalo Zdravé město Přeštice, jehož zástupci převzali cenu za rychlý postup nového člena ke kvalitě Zdravého města. Cenu za ukázkový postup ve Společném tématu „udržitelná energetika“ získalo Zdravé město Litoměřice.
V Čínském městě Dongguanu byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže The LivCom Awards 2008, která se zaměřuje na udržitelný rozvoj, kvalitu životního prostředí i kvalitu života ve městech a oceňuje „města, kde stojí za to žít“. V oblasti „Celkový rozvoj města“ získalo letos Zdravé město Chrudim ocenění za druhé místo v kategorii od 20 001 do 75 000 obyvatel.
V termínu od 5. do 7. listopadu proběhla ve Zdravém městě Hodonín další Škola NSZM zařazená do akreditovaného vzdělávacího programu „Místní Agenda 21 a Projekt Zdravé město WHO“. Akce s názvem „Škola Zdravých měst – inspirace pro vás“ a podtitulem „Finance, osvědčená praxe, novinky“ se zaměřila na kvalitní postupy ve městech a představila osvědčená řešení spolupráce uvnitř úřadu i s partnery. Důraz byl kladen na zapojování veřejnosti a také na marketingovou značku „Zdravé město“. Podzimní školu zahájil tradičně diskusní workshop, který se věnoval možnostem efektivních řešení v problematice komunální energetiky, ale také kvalitě řízení a využívání DATAPLÁNU NSZM.
Zdraví a kvalita byly tématy významných mezinárodních konferencí, na kterých svůj úspěšný postup prezentovala také Národní síť Zdravých měst a její členové. Ve dnech 15.-19. října proběhlo celoevropské setkání Zdravých měst v chorvatském Záhřebu, které bylo zároveň 20. výročím založení tohoto mezinárodního hnutí. „Občan na prvním místě“ bylo ústřední téma páté evropské konference Kvality veřejné správy v Paříži. Více jak 2300 zástupců veřejné správy, veřejných institucí, soukromého i neziskového sektoru a další odborníci představili aktuální pohledy na roli veřejné správy a jejích služeb také ve vztahu k novým globálním výzvám, jako jsou klimatické změny, stárnutí populace či rovnost šancí a přístupu ke službám.
Odborný seminář "Plánování pro zdraví - jak na to?" nabídl účastníkům z řad zástupců měst, obcí a regionů návody pro postup k systémové podpoře zdraví obyvatel. Během semináře byly představeny výsledky pilotního testování nastavení systému podpory zdraví na úrovni měst za využití zdravotních indikátorů a Zdravotního plánu města. Stálá Sekce NSZM proběhla pod záštitou náměstka ministra zdravotnictví a Hlavního hygienika ČR Michaela Víta a za odborné podpory Pracovní skupiny Ministerstva pro zdravotní plány a politiky. Cílem setkání bylo předat zkušenosti konkrétních měst, která se zapojila do pilotního procesu testování tvorby zdravotního plánu města. Zástupcům měst, krajů, zdravotnických institucí, škol i dalším zájemcům byl nabídnut Manuál pro tvorbu pro tohoto typu dokumentu.
Podzimní zasedání Valné hromady NSZM ČR se uskutečnilo dne 19. listopadu 2008 od 13.00 hod. v Jihlavě v budově Krajského úřadu kraje Vysočina. Na zasedání Valné hromady byla projednávána významná témata jako například financování pro Zdravá města a místní Agendy 21, nové služby asociace pro členy a mnohá další. Současně bylo v dopoledních hodinách (od 10.00 hod.) připraveno i konzultační setkání pro všechny zájemce z řad politiků a dalších kontaktních osob pro Projekt Zdravé město a místní Agendu 21.
16. září se uskutečnila v sále zastupitelstva Krajského úřadu
Středočeského kraje krajská konference Zdravých měst Středočeského kraje. Program konference byl zaměřen na sdílení dobré praxe nejen v oblasti zdraví mezi středočeskými Zdravými městy, obcemi a mikroregiony. Uspořádání této akce je jedním z kroků na cestě Středočeského kraje k získání statutu „Zdravý kraj“.