Ve dnech 1.–3. dubna se uskutečnila ve Zdravém městě Jihlava další Škola NSZM, která odstartovala již 3. běh akreditovaného vzdělávacího programu „Místní Agenda 21 a Projekt Zdravé město WHO“. Jarní školu zahájil diskusní seminář, během kterého byly prezentovány informace k financování a rozvoji města, obce či regionu. Zástupci obcí a regionů sdíleli zkušenosti s plánovacími akcemi, např. s Fóry Zdravých měst dle modelu „10P – desatero problémů“, ale i příklady dobré praxe a ukázkové postupy v tématech jako jsou udržitelná doprava či energetika, podpora zdraví nebo udržitelná spotřeba.
Během zasedání Valné hromady Národní sítě Zdravých měst ČR byla jejími účastníky schválena Výroční zpráva za rok 2008, která nabízí informace o Projektu Zdravé město a místní Agenda 21 v minulém roce, shrnuje aktivity NSZM na národní i mezinárodní úrovni. Výroční zpráva informuje také o službách pro členy asociace, kterých bylo na konci loňského roku celkem 90. Výroční zpráva je volně ke stažení na těchto stránkách.
Během zasedání Valné hromady Národní sítě Zdravých měst ČR v Jihlavě byla zvolena nová Rada této asociace pro období 2009 až 2011. Novým předsedou NSZM se stal Lubomír Gajdušek, místostarosta a politik Zdravého města Vsetín. Prvním místopředsedou NSZM zvolila Rada místostarostu Zdravého města Chrudim Petra Řezníčka, druhým místopředsedou se stal Martin Hyský, radní Zdravého kraje Vysočina.
Soutěž s názvem „The International Awards for Liveable Communities“ získala mimo jiné oporu v Programu OSN pro životní prostředí. „Města, kde stojí za to žít“ takto soutěží od roku 1997 a dodnes se do klání zapojilo na 50 zemí světa. Letošní třináctý ročník soutěže označované zkráceně „The LivCom Awards“ proběhne poprvé v České republice, konkrétně v Plzni, která v soutěži několikrát uspěla. V minulých dvou ročnících získalo Zlatou cenu za třetí a druhé místo také Zdravé město Chrudim. Záštitu nad letošním ročníkem soutěže převzalo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Již v únoru byl Nadací Partnerství vyhlášen další ročník soutěže Město stromů, jejímž cílem je zvyšování zájmu občanů o životní prostředí města. Soutěž je určena pro všechny obce a města na území ČR o minimální velikosti obce III. typu, tedy obce s rozšířenou působností. Ve vítězném městě bude realizována roční kampaň s tématikou stromů. Kromě putovního žezla a titulu Město stromů získá vítěz také finanční prémii 50 000 Kč a roční asistenci Nadace Partnerství. Přihlášky je možné podávat do 5. června 2009.
V budově Českého svazu vědeckotechnických společností (Novotného lávka 5, Praha 1) se 12. února 2009 uskutečnil seminář, který seznámil účastníky zejména s aktualitami a možnostmi v oblasti čerpání zdrojů z OPŽP, nabídnul vyhodnocení dosavadních zkušeností a doporučení ze strany Státního fondu Životního prostředí a ukázal konkrétní zkušenosti s řízením projektu a s příklady dobré praxe.
Během 5. Národní konference kvality ve veřejné správě, která se konala ve dnech 4.–6. února 2009 v Olomouci, proběhl ceremoniál udělování cen Ministerstva vnitra za úspěšný postup při zavádění metod kvality ve veřejné správě. Členové NSZM získali také v letošním roce řadu ocenění, mimo jiné za uplatňování místní Agendy 21, tedy za praktické uplatňování zásad udržitelného rozvoje a aktivní spolupráci úřadů s veřejností. „Ceny za kvalitu ve veřejné správě“ a „Ceny za inovaci“ si zástupci Zdravých měst a regionů přebírali v Klášterním Hradisku z rukou náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka.
V rámci souboru odborných sekcí 5. Národní konference kvality ve veřejné správě se 5. února v Olomouci uskutečnil tématický odborný seminář zaměřený na postupy v oblasti strategického plánování a řízení města i úřadu. Během akce, určené zejména zástupcům územních samospráv, byly představeny také příklady z praxe měst Kopřivnice, Vsetín, Tábor a krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Na seminář navazovaly individuální konzultace na dané téma.
Během 15. Výroční konference NSZM byla podepsána smlouva o členství NSZM v mezinárodní asociaci místních samospráv Energie-Cités. Asociace pomáhá členským městům v otázkách energetiky udržitelné pro budoucnost. V ČR realizuje mimo jiné projekt MODEL, s NSZM spolupracuje na projektu IMAGINE a také na projektu DISPLAY, který je zaměřen na energetické štítkování budov. Na evropské úrovni připravuje Energie-Cités tzv. Pakt starostů a primátorů, jehož podpisem se přihlášená města a obce zavazují ke splnění a překročení klimatických závazků EU 3x20.