• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Hodnocení udržitelného rozvoje měst ve Švýcarsku a Česku - sdílení návodů

V březnu 2015 proběhlo v Praze setkání zástupců Národní sítě Zdravých měst s dlouholetými švýcarskými partnery ze společnosti Equiterre, které se účastnil i zástupce kantonu Ženeva. Tématy třídenního setkání byla výměna zkušeností z oblasti sledování indikátorů udržitelného rozvoje na místní i národní úrovni a dále praktické hodnocení dopadů projektů měst a regionů na udržitelný rozvoj.

Švýcarské sdružení Equiterre je organizací s více než 30ti letou historií. Spojuje jak obce, města a regiony, tak i neziskové a privátní organizace, které mají zájem o uplatňování udržitelného rozvoje. Kanton Ženeva je průkopníkem řady témat udržitelného rozvoje. Za Česko se kromě Kanceláře NSZM setkání účastnili zástupci Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a Zdravého města Litoměřic.
více

Jarní škola Zdravých měst 2016 v Litoměřicích: Kvalita, finance, spolupráce

Finanční zdroje pro města, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj a jeho indikátory, spravedlivé rozhodování o stavbách, plánovací akce ve školách... tato a mnohá další témata zaznívaly na Škole Zdravých měst v Litoměřicích. Na 130 účastníků se ve středu 16. března 2016 sešlo ve Zdravém městě Litoměřice na úvodním semináři Jarní školy Národní sítě Zdravých měst (NSZM). Účastníky srdečně uvítali litoměřický starosta Ladislav Chlupáč a zastupitel Petr Hermann, současně i předseda NSZM.
„Na Školách jde zejména o setkání s kolegy z jiných měst. Nejvíce se naučíme na konkrétních příkladech z praxe, na inspiracích, ale i na tom, co se jinde neosvědčilo, co a jak udělat lépe. Nás tentokráte zajímala práce s výsledky veřejných fór ověřenými anketou či sociologickým průzkumem a předali jsme zkušenosti z participativního rozpočtování“, dodává k akci Rita Vlčková, koordinátorka Zdravého města Litoměřice.
více

Aktuálně v TV Zdravá města

Brožura: Místní Agenda 21 v novém „kabátu“

Místní Agenda 21 je progresivní metodou a nástrojem řízení kvality veřejné správy. Pomáhá městům, obcím a krajům k praktickému uplatnění principů udržitelného rozvoje na místní a regionální úrovni. Má za cíl ve spolupráci s veřejností a místními partnery (NNO, školy, firmy atd.) dbát na kvalitu rozvoje daného místa a zlepšovat a zefektivňovat služby, které úřad svým občanům poskytuje. Národní síť Zdravých měst ČR, která sdružuje většinu pokročilých realizátorů MA21, připravila, v souladu s aktivitami Pracovní skupiny MA21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj, novou a přehlednou publikaci k tomuto nástroji.

více

Hlavní město Praha a NSZM ČR: Setkání Zdravých městských částí k dobré praxi a dotacím

Setkání městských částí Prahy k místní Agendě 21 se uskutečnilo v úterý 1. března 2016 v prostorách pražského magistrátu. Akce proběhla pod záštitou radního HMP Ing. Radka Lacka a jejím cílem bylo především sdílet osvědčené postupy k udržitelnému rozvoji v městských částech Prahy a diskutovat nad možnostmi spolupráce. Akci, na které se sešla více než padesátka účastníků - zástupců úřadů i volených orgánů městských částí, neziskovek a dalších institucí, zahájil ředitel NSZM ČR Petr Švec. Díky bohatým panelovým diskusím se se zajímavými tématy představilo na deset městských částí Prahy. Účastníci měli rovněž možnost se dozvědět o aktuálních finančních zdrojích vhodných pro rozvoj MČ a podporu zdraví.
více

Zdravotní plány online. Inspirujte se

Portál ZdravotniPlan.cz je tematickým webem Národní sítě Zdravých měst ČR. Na jeho vývoji se v průběhu roku 2015 podílela řada odborných partnerů, jako např. Kancelář Světové zdravotní organizace OSN v Praze, Ministerstvo zdravotnictví či Národní síť podpory zdraví. Portál je určen zejména profesionálům v oblasti podpory zdraví a zástupcům měst, obcí a regionů, ale i všem dalším, které plánování pro zdraví, podpora zdraví a celkově místní rozvoj zajímá, a kteří hledají inspirace a praktické informace.

více

Tradiční setkání Zdravých krajů se uskutečnilo letos v Jihlavě

Dne 16. února 2016 se uskutečnilo již tradiční Setkání Zdravých krajů. Tentokrát jej společně hostili Zdravý Kraj Vysočina a Zdravé město Jihlava. Zástupce Vysočiny a krajů Jihomoravského a Moravskoslezského, stejně jako zástupce Národní sítě Zdravých měst či odborných institucí jako je CENIA ad.
Diskutována byla témata plánů a projektů pro nejbližší období, možnosti dotačních titulů, fondů či výzev jednotlivých krajů pro své obce či neziskovky. Zdravé kraje Jihomoravský, Moravskoslezský i Vysočina i představovaly akce k setkávání měst, obcí a významných partnerů či způsoby medializace aktivit Zdravého kraje včetně využití sociálních sítí jako je Face Book. Mezi zajímavostmi z Moravskoslezského kraje zazněly například čistá mobilita a úspěšný tendr na provozovatele hromadné dopravy v kraji s využitím vozidel na CNG pohon, rozvíjející se energetický management a plán na výpočet uhlíkové stopy úřadu. Jihomoravský kraj zaujal rozběhnutými aktivitami v oblasti prevence drogových a jiných závislostí, kyberšikany či perličkou - včelíny na střeše krajského úřadu.
více

„Otevřela“ DOBRÁ PRAXE - Galerie udržitelné město

S koncem roku 2015 jsme spustili specializovaný internetový rozcestník Národní sítě Zdravých měst ČR k 11 tématům udržitelného rozvoje s názvem DOBRÁ PRAXE - Galerie zdravé a udržitelné město. Naleznete zde zajímavé inspirace z praxe měst a obcí – dobré praxe i jednotlivé „střípky“, odkazy na daná témata obsažené ve strategiích a koncepcích měst či regionů, specializované audity udržitelného rozvoje zatím pilotně z Litoměřic a Chrudimi či kontakty a odkazy na další zajímavé domácí i zahraniční informační zdroje.
více

POUR FÉLICITER 2016

PF 2016

Dovolte, abychom Vám za Národní síť Zdravých měst České republiky poděkovali za příjemnou spolupráci a přízeň v letošním roce.

Do roku 2016 Vám přejeme zdraví, štěstí spokojenost, úspěch….
Toto vše i mnohem více.

Kancelář NSZM ČR
více
« | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | .. | 60 | »
TISK
i