• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Mottem Světového dne zdraví 2017 je "Mluvme o depresi"

7. dubna 1948 byla založena Světová zdravotní organizace a na počest této události se každoročně slaví Světový den zdraví. Po celém světě se konají různé události zaměřené především na prevenci onemocnění a zlepšení kvality života. Letošní dubnový Světový den zdraví se zaměří na deprese. Zdravá města, obce a regiony budou již tradičně patřit mezi hlavní realizátory této kampaně.

Lidí trpících depresemi žilo na světě v roce 2015 o 18 procent více než v roce 2005. Před dvěma lety tak deprese sužovaly zhruba 4,4 procenta globální populace, tedy více než 300 miliónů osob všech věkových skupin. V Česku má podle WHO depresivní poruchy zhruba pět procent obyvatel. Deprese výrazně přispívají k sebevraždám, jejichž počet dosahuje až 800 tisícům ročně. Upozorňují na to zveřejněné odhady Světové zdravotní organizace (WHO).

Světová zdravotní organizace vysvětluje stoupající počet depresí především celkovým růstem populace a zároveň stárnutím obyvatelstva, neboť u vyšších věkových skupin jsou deprese rozšířenější. Rozvinutá deprese se obvykle projevuje dlouhodobou sklíčeností, úzkostí, apatií, psychickým strádáním a narušením sociálního života postižených, kteří často nezvládají pracovní a rodinné povinnosti.

Proti depresím existuje účinná léčba, nedostane se jí ale asi polovině nemocných. V mnoha zemích tomu brání nedostatek prostředků a odborníků, špatná diagnostika a sociální stigmatizace spojená s psychickými potížemi. V řadě států obdrží potřebnou péči jen méně než deset procent postižených.

Mottem Světového dne zdraví 2017 je "Mluvme o depresi".

WHO připravila pro zájemce řadu plakátů a materiálů pro využití,více informací zde: http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/en/

zpět na přehled aktualit

TISK
i