• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Mladí na Vysočině nejen plánují, ale i uvádějí nápady do života

V březnu 2023 proběhla na pěti vysočinských středních školách „školní fóra“. Jejich smyslem bylo povzbudit mladou generaci k aktivnímu zapojení se do rozvoje školy a místa, kde žijí. Akce navázaly na desítky podobných akcí Zdravých měst, obcí a regionů měst po celém Česku, ale zde na Vysočině k tomu přibyla výrazná inovace – finance a konkrétní spolupráce na realizaci nápadů.

Rada dětí a mládeže kraje Vysočina (RDMKV), Národní síť Zdravých měst (NSZM) a Zdravý Kraj Vysočina spojili síly a rozjeli na Vysočině aktivity k výraznějšímu zapojení mladých lidí do veřejného života. Školní fóra nejsou diskuse k předem připraveným námětům nebo dokumentům. Jejich cílem je získat co nejširší zpětnou vazbu od dětí a mladých, náměty ke zlepšení dané školy, ale zejména také jejich města či obce. Novinkou je to, že mladí na své nápady mohou i díky podpoře z programu Mládež kraji získat vhodné financování. Navíc se díky víkendovému školení naučí, jak tyto projekty připravit, zrealizovat i profinancovat.

Jan Burda, předseda RDMKV a v tomto případě také facilitátor akcí doplňuje: „Mladí lidé si tak odnesou nejen to, že se mohli zapojit, něco vymyslet a své nápady prosadit, což už mnohde probíhá například u participativních rozpočtů, ale i to, že je nutné se za svůj nápad postavit, reálně naplánovat a aktivně uvést do praxe. Mladí se tak naučí mnohé, třeba i to, jak napsat projekt, proúčtovat peníze a podobně, což se jim v dalších letech bude nepochybně hodit.“

Akce se uskutečnily konkrétně v Havlíčkově Brodě na Gymnáziu a Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické, v Třebíči na Obchodní akademii a Hotelové škole a Katolickém gymnáziu a na Gymnáziu v Pacově. Vymyšlené projekty by pak měly být obhájeny a zrealizovány již do konce tohoto roku. Průběžně budeme informovat na webu a sociálních sítích zdravamesta.cz a volnocasuj.cz.

Školní fóra v Kraji Vysočina

Publicita NOR - aktivity, projekt

zpět na přehled aktualit

TISK
i