• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Mezinárodní konference "Energie v rukou měst" o zkušenostech a finančních zdrojích | Litoměřice, únor 2019

Na 150 odborníků z České republiky i zahraniční se ve dnech 27. - 28. 2. 2019 zúčastnilo v Litoměřicích mezinárodní konference „Energie v rukou měst“, kterou pořádala Národní síť Zdravých měst ČR a Sdružení energetických manažerů měst a obcí ve spolupráci s Energy Cities a městem Litoměřice.

Konference se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva pro místní rozvoj a jejím hlavním tématem bylo: Energetická soběstačnost měst a vlastní zdroje – reálná možnost, nebo chiméra?

Přítomna byla řada hostů, mezi nimi i náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla nebo náměstek Ministerstva životního prostředí Jan Kříž.

Akce byla určena zejména zástupcům měst, obcí, regionů a jejich partnerům, kteří mají zájem o prosazování inovativních postupů v oblasti úspor energie, využití obnovitelných zdrojů a udržitelné dopravy na místní úrovni. Představeny však byly také inovativní projekty z oblasti udržitelné komunální energetiky pocházející z jiných měst – například dynamické veřejné osvětlení ze Sušice. V té souvislosti upozornil obce a města zástupce Evropské investiční banky Andreas Piontek na možnosti získaní metodické pomoci při přípravě inovativních projektů a jejich financování.

Jedním z cílů konference byla i diskuse o energetické soběstačnosti a vlastnictví energetických i vodních zdrojů městy a obcemi. „Nám se vyplatilo soustředit zdroje energie do vlastnictví města a jeho občanů,“ uvedl Jan Johansson, energetický manažer švédského města Växjö, které se pyšní prestižním oceněním European Green Leaf 2018.

Výstupy konference jsou k dispozici ZDE.

Publicita Evropská komise a CovM Akce je pořádána za podpory Evropské komise, asociace Energy Cities a programu Pakt starostů a primátorů.

zpět na přehled aktualit

TISK
i