• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Jarní škola Zdravých měst 2016 v Litoměřicích: Kvalita, finance, spolupráce

Finanční zdroje pro města, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj a jeho indikátory, spravedlivé rozhodování o stavbách, plánovací akce ve školách... tato a mnohá další témata zaznívaly na probíhající Škole Zdravých měst v Litoměřicích. Na 130 účastníků se ve středu 16. března 2016 sešlo ve Zdravém městě Litoměřice na úvodním semináři Jarní školy Národní sítě Zdravých měst (NSZM).

Účastníky srdečně uvítali litoměřický starosta Ladislav Chlupáč a zastupitel Petr Hermann, současně i předseda NSZM. Dopolední část zahájil David Sláma z Ministerstva vnitra s informacemi o zapojení měst a obcí do realizace metod kvality, o možnostech hodnocení jejich úřadů i o financích pro podporu jejich aktivit a služeb občanům.

V bloku, který byl věnován inspiracím z praxe, zazněly zajímavé příspěvky týkající se udržitelného energetického managementu města, zúčastněným městům byl nabídnut vstup do Asociace energetických manažerů. Dalším inspirativním tématem bylo pořádání školních fór, za což bylo Zdravému městu Litoměřice předáno ocenění „Dobrá Praxe.“ Zazněly příspěvky týkající se globální odpovědnosti měst a obcí, aktivního zapojování středoškoláků do veřejného dění, či výzvy Nadace Via a Zeleného kruhu ke spravedlivému rozhodování o stavbách. Odpolední část akce byla věnována systémové podpoře udržitelného rozvoje, představení Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs), aktivitám Rady vlády pro udržitelný rozvoj a související přípravě strategie Česká republika 2030 či indikátorům udržitelného rozvoje.

Druhý den Jarní školy byli účastníci rozděleni do tří tréninkových a diskusních skupin. Koordinátoři „začátečníci“ absolvovali praktický nácvik zaměřený na téma zapojování veřejnosti, na to, jak program Zdravé město efektivně komunikovat, jaké způsoby nejlépe využít a čeho se vyvarovat. Pokročilí se zabývali audity udržitelného rozvoje, jejich přínosy i náročností zpracování. Zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí prezentovaly aktuální finanční možnosti pro města obce určené na projekty pro kvalitu veřejné správy. Dalšími tématy bylo participativní rozpočtování, sociologické průzkumy a ankety. Závěrečný den Školy je pak vždy věnován nácviku práce na počítačích se systémem DATAPLÁN NSZM a interním profesním prostředím pro koordinátory ZM.

„Na Školách jde zejména o setkání s kolegy z jiných měst. Nejvíce se naučíme na konkrétních příkladech z praxe, na inspiracích, ale i na tom, co se jinde neosvědčilo, co a jak udělat lépe. Nás tentokráte zajímala práce s výsledky veřejných fór ověřenými anketou či sociologickým průzkumem a předali jsme zkušenosti z participativního rozpočtování“, dodává k akci Rita Vlčková, koordinátorka Zdravého města Litoměřice.

Prezentace a fotodokumentace jsou k dispozici ZDE.

Děkujeme všem prezentujícím a účastníkům za inspirativní atmosféru a hostitelskému Zdravému městu Litoměřice za skvěle připravené organizační zázemí celé akce.

Program švýcarsko-české spolupráce Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.

zpět na přehled aktualit

TISK
i