• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

35 let Evropské sítě Zdravých měst / Utrecht, NL

Na konci listopadu se v nizozemském Utrechtu sešli na mezinárodní Konferenci WHO k programu Zdravé město na 300 stovky zástupců Zdravých měst, především z Evropského regionu, který ale zahrnuje např. i Izrael, Turecko ad. Akce byla současně oslavou 35 let trvání této iniciativy po celém světě.

Politici, zástupci úřadů, odborníci z univerzit a další experti po 3 dny diskutovali a sdíleli inspirace na téma nejen podpory zdraví, cílů udržitelného rozvoje a plánování měst, ale také zdravého stravování, podpory pohybu, práce se seniory či využívání dat a wellbeing. Témat a ukázek z různých koutů (nejen) Evropy bylo nepočítaně, proběhlo několik panelových diskusí, desítky prezentací a workshopů, stejně jako exkurzí a praktických ukázek. Více v programu ZDE.

Českou republiku zastupovala na jednáních, ale i s konkrétními prezentacemi Národní síť Zdravých měst ČR a Zdravé statutární město Brno, které je má jako jediné město z Česka oficiální mezinárodní akreditaci WHO. Účastnili se i zástupci Zdravé obce Kyšice.

Česko je současně zastoupeno i v oficiálních orgánech WHO – radní města Brna a současně místopředseda NSZM ČR, Filip Chvátal, je aktivním členem Rady politiků pro Program Zdravé město WHO. Jitka Boušková, vedoucí Kanceláře NSZM ČR, byla nově zvolena za do mezinárodního poradního orgánu WHO Advisory Committee za národní sítě v Evropě.

Zdravá města v Česku tak nejenže mohou čerpat řadu zkušeností ze zahraničí, ale už nyní jsou současně i pro mnohé inspirací.

Publikace se shrnutím konference: ZDE

Utrechtská deklarace Zdravých měst "Posílení role zdraví v rámci well-being ekonomiky" [2023] - ke stažení : ZDE


zpět na přehled aktualit

TISK
i