• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

21.11.2013

Workshop Komunitní bydlení (nejen) pro seniory

Dne 21. listopadu 2013 se v Brně uskutečnil workshop s názvem "Komunitní bydlení (nejen) pro seniory". Akce byla otevřena všem zájemcům o téma kvality bydlení seniorů, ke konceptu komunitního bydlení a tzv. co-housingu, sdíleného bydlení. Workshop nabídl účastníkům prostor pro věcnou debatu, pro konzultace a řadu dotazů. Akce se aktivně účastnili zejména zástupci obcí - ať už Magistrátu města Brna či reprezentanti jeho vybraných městských částí, ale i zástupci z dalších obcí. Zúčastnili se i vedoucí domovů pro seniory a dalších zařízení tohoto typu či studenti a absolventi vysokých škol z oboru architektury a řady dalších. Akci pořádala Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) ve spolupráci s Centrem kvality bydlení (CeKB) a Nadací Heinrich Böll Stiftung (Nadace HBS), která akci finančně podpořila.

Architekt David Tichý z CeKB účastníky seznámil s teoretickými východisky tématu komunitního bydlení a komunit obecně, hovořil o možných architektonických řešeních a ukázal řadu inspirativních příkladů. Na něj navázaly kolegyně Veronika Bešťáková (Cohousing.cz) a Naděžda Francová s osvědčenými příklady komunitního bydlení seniorů ve Švédsku či ve venkovské komunitě ve Francii. Z Česka byl přednesen příklad tohoto typu bydlení pro osoby s mentálním postižením. Obě prezentace se zaměřily nejen na architektonická řešení a strukturování daného obytného prostoru, ale také na ukázku pravidel a soužití daných komunit v praxi. Prezentace byly doplněny řadou zajímavých fotografií a zkušenostmi z praxe.

V odpoledním bloku workshopu vystoupila paní Lenka Bočková z Ministerstva práce a sociálních věcí s prezentací čerstvě schváleného Národního akčního plánu podporujícího pozitivní stárnutí pro období let 2013 až 2017 a vyzvala účastníky, aby s tímto materiálem pracovali a při svých aktivitách a projektech se na jeho plnění odkazovali. Na L. Bočkovou navázala velice zajímavá prezentace Lucie Galčanové ze Sociologického ústavu AV ČR a Ústavu populačních studií Masarykovy univerzity. Ta představila výsledky průzkumu provedeného u 1500 osob seniorského věku v Brně, jehož cílem bylo zmapovat úroveň bydlení a specifické potřeby brněnských seniorů v oblasti bydlení. Tento projekt HELPS si mj. vytkl za cíl zhodnotit formy sdíleného a komunitního bydlení, Brno by pak mělo dále navázat s pilotním projektem a doposud první realizací komunitního bydlení seniorů v ČR, a to rekonstrukcí velkého městského bytu v centru města. Petra Wija z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče UK uzavřel prezentační část workshopu přednáškou o vlivu sociálního prostředí a vlivu komunit na zdraví a kvalitu života seniorů.

zpět na přehled akcí

TISK
i