• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť Zdravých měst ČR

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Dny zdraví

Znojmo (2018)

Program

V říjnu si ve Znojmě zasportujete zdarma. Buďte v pohybu se Dny zdraví!

Podzim je tady a s ním i oblíbená série sportovních aktivit – Podzimní Dny zdraví. Znojmáci budou tančit, běhat, dají si do těla na Fit Maratonu a nově si i zasoutěží. Zasportovat ZDARMA si můžete v termínu od 8. do 19. října.

Ve Sportovní hale Dvořákova se sportovci setkají opět se známými znojemskými trenéry. Jakub Šigut povede Deep Work, taneční lekci Let´s Dance dá Sandra Nová a podruhé se tu zorganizuje Fit Maraton (13. října), tentokrát s lekcí pilates, power tabaty a jógy pod vedením Marka Voldřicha, Kláry Kořenské (Polákové) a Lenky Brabcové. Součásti Fit Maratonu bude i zdravé mlsání od Green COCO baru a Mafinky. Účast na maratonu bude také podmínkou soutěže s názvem Buď v pohybu (viz dále).

Pro ty, co radši tráví čas venku, je tu cyklovyjížďka, běžecký atletický trénink s Markem Vodákem, procházka Gránicemi s lesníkem nebo podvečerní výběh Gránickým údolím s Winners Nový Šaldorf. Děti se mohou těšit na Světluškový běh za zvířátky a dospělí na pětikilometrový výběh krásami přírody i historickým centrem. Nedílnou součástí vybavení musí být čelovka či baterka.

Vyrazte do Retzu s Winners Nový Šaldorf
Cyklistickou vyjížďku Dnů zdraví poprvé povede sportovní klub Winners Nový Šaldorf. Připravil si na neděli 14. října přibližně 30 kilometrů dlouhou trasu se začátkem v Hnanicích, přes Retz a dále Národním parkem Podyjí zpět do Znojma. Vyjížďka startuje v 9:30 od celnice hraničního přechodu Hnanice, kam každý buď dorazí po vlastní ose nebo se registruje a využije svoz cyklobusem. Cyklobus odjíždí v 9:00 hodin z parkoviště U Obří hlavy ve Znojmě. Registrace je nutná elektronicky přes Google formulář do 11. října (přímý odkaz - http://bit.ly/RegistraceCyklobus).

Soutěžte se Dny zdraví
Novinkou podzimu je soutěž Buď v pohybu. Každý sportovec, který dorazí na vybrané sportovní aktivity, může sbírat razítka. Razítka soutěžící obdrží za účast v následujících aktivitách: Běžecký atletický trénink, Let´s Dance, Deep Work, Večerní výběh Gránickým údolím a historickým centrem, Fit Maraton. Za nasbírání čtyř razítek z pěti možných, postoupí soutěžící do slosování, které proběhne právě na Fit Maratonu. Vylosováni budou 3 výherci.

Přednášky, workshopy a roadshow Zdravé plíce
Dny zdraví zvou i na tři odborné přednášky do sálu v budově Znojemské Besedy. Jako první se představí v úterý 9. října Petra Fuxová s přednáškou o moderní výživě a pohybu. O týden později, 16. října, poskytne praktické rady o první pomoci a užívání automatického externího defibrilátoru, který je nově umístěn v informačním centru na Obrokové ulici, Radka Procházková. Poslední přednášející bude ve čtvrtek 18. října Olga Černá, a to na workshopu s tématem Trénování paměti pro všechny generace.

V rámci programu bude v pátek 12. října k vidění na Horním náměstí roadshow Zdravé plíce, která poukazuje na možnosti léčby a prevenci rakoviny plic. Návštěvníci si prohlédnou nafukovací maketu plic, včetně reálného modelu nádoru plic.

Středisko volného času otevře své brány
Jako každý rok se do Dnů zdraví zapojí i Středisko volného času Znojmo, které nabídne možnost vyzkoušet si vybrané kroužky zdarma. Na kroužek může přijít každý, stačí si sebou vzít věci na sport, a pokud se někomu kroužek zalíbí, může se do něj rovnou zapsat.
Příloha

Buďte FIT se Zdravým městem! Jarní Dny zdraví jsou tu a nabízí několik novinek

Oblíbená série sportovních aktivit je tady! Do Znojma se vrací Jarní Dny zdraví. „Po nevyzpytatelné zimě je třeba si trochu zahřát tělo, tak proč ne aktivně místo sezení doma u krbu. Pod záštitou Zdravého města Znojmo jsme zorganizovali pestrou nabídku sportovních akcí, kde si každý najde to své. Novinkou, ale ne jedinou, je místo konání, kdy se velká část akcí přesune do sportovní haly Dvořákova,“ říká starosta Znojma Jan Grois, Jarní Dny zdraví se letos konají v termínu od 12. března do 23. března a vstup na všechny aktivity je opět ZDARMA!

„Změnu sportoviště jsme zvolili také proto, aby se veřejnost poznala nově zakoupenou halu na Dvořákové ulici, aby se dostalo mezi lidi, že je nová možnost pro aktivní trávení volného času. Není to ale jediná novinka v programu,“ říká místostarosta Jakub Malačka, který má nyní v gesci i projekt Místní agenda 21 a Zdravé měst Znojmo a prozrazuje další novinku: „Pro náročné sportovce je připravený tříhodinový FIT MARATON, který se uskuteční v sobotu 17. března. Nabídne kruhový trénink, tabatu a Deep Work pod vedením zkušených trenérů,“ uvádí program místostarosta. Pozvánku zapojit se do Dnů zdraví totiž opět přijali Jakub Šigut, Sylva Hermanová a Klára Poláková. „Každé lekce se lze samozřejmě zúčastnit zvlášť, ale dát celý maraton, je to jasná výzva, na kterou jsou jistě naši sportovci připraveni,“ dodává Malačka.

Smyslem Dnů zdraví je ale zapojit všechny, kdo chtějí zaktivizovat své tělo, nejen zkušené sportovce. A proto program nově nabízí i hodiny přímo pro začátečníky, a to jógy (12.3.) a power jógy (16.3.) s instruktory z Jógy Znojmo, Pavlou Petrovou a Jiřím Pokorným. Novinkou je i hodina s Květoslavem Svobodou, trenérem TJ Znojmo – oddíl plavání a bývalým českým olympionikem, který v Městských lázních představí kondiční plavání (14.3.).

Dále je součástí programu taneční lekce Dance fit s Jájou Zapletalovou, bruslení na zimním stadionu, ukázka otužování u jezu pod Louckým klášterem a nebude chybět ani procházka s lesníkem Gránickým údolím a jarní cyklistická vyjížďka do Národního parku Podyjí s Cyklo Klubem Kučera.

Ke Dnům zdraví neodmyslitelně patří i odborné přednášky. Tématu zdravé výživy se tentokrát ujmou dvě dámy ze Světa zdraví ve Znojmě, nutriční specialistky Vítězslava Rosecká a Lucie Drlíková. V úterý 13. března od 16:00 hodin představí téma problematiky dětské výživy. Druhou přednášku v úterý 20. března povede Jaroslav Jenšovský a kolektiv znojemských otužilců, kteří vysvětlí význam otužování pro zdraví člověka a objasní, zda je otužování vůbec zdravé. Obě přednášky se uskuteční v Dolním sále Znojemské Besedy na Masarykově náměstí.

Své brány dětem opět otevře Středisko volného času Znojmo, vybrané kroužky si budou moci zdarma vyzkoušet děti, mládež, anebo i dospělí. Jsou mezi nimi moderní taneční styly, florbal, taekwon-do, břišní tance, věkově neomezený stolní tenis, badminton nebo třeba společné plavání rodičů a dětí (v Městských lázních). Na kroužek může přijít každý, stačí si sebou vzít věci na sport, a pokud se někomu kroužek zalíbí, může se do něj rovnou zapsat.

Dny zdraví patří mezi jednu ze základních celostátních komunitních kampaní, kterou pořádají členská města v rámci Národní sítě Zdravých měst. Hlavním cílem je zajímavou formou informovat občany o tom, jak správně pečovat o své zdraví, jak je možné předcházet zdravotním potížím a zároveň jim také nabídnout aktivity, které mohou dlouhodobě přispívat k jejich fyzické i duševní pohodě. Více informací na www.znojmo-zdravemesto.cz.

Foto/Obrázek
TISK
i