Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

Souhrn 2021

Vážené kolegyně, vážení kolegové a přátelé,

SHRNUJEME to nejdůležitější, co se událo v roce 2021. Díky za dosavadní dobrou spolupráci a inspirace.
Těšíme se na viděnou při některé z akcí či aktivit, které chystáme na 2022.

Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Stalo se

DÍKY ZA VAŠI PŘÍZEŇ...

.. nejen na "živé" Škole Zdravých měst v Novém Jičíně. Přejme si, ať je nadcházející čas pro setkávání, společnou práci a sdílení zkušeností o dost vstřícnější.

Hlasování k NEJpraxi Zdravých měst 2021 jde do finiše!

Na konci prosince finišuje čtvrtý ročník NEJpraxe Zdravých měst. Přihlásilo se 25 soutěžních projektů z 15 míst. V minulém roce suverénně se 709 hlasy zvítězilo Zdravé město Tábor s příkladem: Rozšíření útulku pro psy o útulek pro kočky. A kdo bude první letos? Ještě stále můžete hlasovat na facebooku a promíchat pořadím!

Vyhraje letos prachatický projekt Klimatické školy, hlučínské Háčkování pro předčasně narozená miminka, rozkvetlé Valašské Meziřící, ostravská Fajna dílna, jihlavské Zásady pro spolupráci s investory nebo jiný příklad? Vše záleží na šikovnosti soutěžících a na Vašich hlasech. ZAPOJTE SE DO HLASOVÁNÍ, sdílejte své favority!

Vyhlášení a ocenění vítězů proběhne na jaře 2022 u příležitosti první "naživo" konané akce Zdravých měst, obcí a regionů. Těšte se! :)

Průběžné výsledky hlasování a VIDEO k soutěži ZDE

Referenční Zdravá města a jejich politikové jako Ambasadoři excelentní praxe

V rámci online seriálu NSZM s podtitulem "CO UMÍME" se v roce 2021 představila 3 nová referenční Zdravá města a jejich Ambassadoři s ukázkami excelentní praxe.
K VALAŠKÉMU MEZIŘÍČÍ  s oblastí Kvalitní život SENIORŮ a SOCIÁLNÍ SLUŽBY (více o městě i tématu ZDE) se tak přidala města:

 • JIHLAVA a téma KULTURA
  Ambasadorka: Karolína Koubová, primátorka // Více o městě i tématu ZDE, záznam webináře zde
 • ROŽNOV p. RADHOŠTĚM a téma STRATEGICKÉ PLÁNOVÁNÍ
  // Více o městě i tématu ZDE, záznam webináře zde
 • LITOMĚŘICE a téma ŠKOLSTVÍ A PARTICIPACE MLÁDEŽE
  Ambasador: Ladislav Chlupáč, starosta // Více o městě a tématu ZDE, záznam webináře zde

Jaké akce jsme pro Vás připravili v roce 2021?

AKCE NSZM 2021: Byli jste u toho s námi? Ohlédněte se a přidejte se (i) příště!

Na pořádání tradičních akcí NSZM měla v roce 2021 zásadní vliv stanovená omezení. Velká část původně plánovaných „živých“ setkání se tak odehrála v online prostředí. Co bylo a je možné vidět?

3 Školy Zdravých měst (akreditované vzdělávací kurzy pro koordinátory a politiky) 

 • březen: online jarní Škola
 • duben: online letní Škola a "Rozvojovna" s kurzem k online plánování s veřejností
 • listopad: živě v Novém Jičíně podzimní Škola s Rozvojovnou a Setkáním politiků

5 celostátních akcí k vybraným tématům rozvoje měst a obcí

5 akcí z cyklu "S POLITIKY NA TÉMA" (online záznamy)

7 akcí z cyklu "MĚSTA SOBĚ" (online záznamy) 

5 školení v úřadech na téma "UR a strategické plánování": Štětí, Břeclav, Třeboň, Králíky, Červená Voda

8x eRozvojovna pro koordinátory a politiky - co vás zajímá a novinky NSZM

VÍME KUDY! Strategie, data, projekty pro města…

V roce 2021 jsme udělali velké pokroky i v oblasti strategické práce a související podpory pro naše členy. Strategie, akční plány a jejich aktualizace, data ČSÚ, ÚZIS a jiných národních institucí přímo na portály měst, indikátory a benchmarking, online projektové zásobníky pro úřad ale i do mapy promítnutá Galerie projektů pro veřejnost a mnohem více. Řada věcí se podařila v oblasti práce s analýzami, ale zejména průběžně poskytujeme metodickou podporu na míru včetně přehledných online nástrojů a personalizovaného terminálu v DataPlánu NSZM.

Každý náš člen má přehledný webový portál s aktuálními informacemi: kontakty, příklady dobré praxe, strategie a koncepce, videa a mnoho dalšího. Provozujeme speciální facebookové skupiny s řadou videí a metodických listů a doporučení k tématům strategické práce a praxí z měst.

U nás přehledně...

 • 1780+ strategií a koncepcí členěných na jednotlivé cíle, tematicky tříděné
 • 80 komunitních plánů
 • 50 metodických listů a doporučení
 • 1990 projektů z 20 měst
 • 3 návodná videa jak na analýzu cílových skupin, analýzu rizik či SWOT analýzu.

Participace, fóra, pocitové mapy - online i naživo

Je za námi další rok, který živé participaci příliš nepřál. Navzdory tomu Zdravá města na zapojování občanů nerezignovala a proběhla řada mnohdy velmi inovativních aktivit. Jednou z těchto inovací v oblasti participace byla celopražská pocitová mapa, kterou Zdravé město Praha zrealizovalo za podpory NSZM a Univerzity Palackého v Olomouci. Výstupem bylo přes 6000 zapojených občanů a téměř 100 tis námětů v mapě, které hl. město i jednotlivé MČ využijí pro zlepšení života Pražanů. Svým rozsahem to byl projekt ojedinělý i ve srovnání s dalšími evropskými metropolemi.

I další města zvolila pod vlivem pandemie neotřelé způsoby zapojení veřejnosti. Mezi mnohými jmenujme například první online veřejné fórum Kraje Vysočina, jihlavské online kavárny k přípravě strategie města či sada e-anket k Desateru priorit rozvoje v Litoměřicích a mnohé další.

V letním a podzimním období roku se podařilo uskutečnit i živá setkání - Fórum či tematický kulatý stůl proběhly na 22 místech. Mladé / školní Fórum se stihlo uskutečnit v 5 školách

S Univerzitou Palackého nadále probíhala spolupráce na 11 pocitových mapách, i zde převážně v online formátu. Ve spolupráci s partnerem Mobilní rozhlas uskutečnila Zdravá města řadu eAnket a participativních rozpočtů. Jedná se o osvědčené participační aktivity, které získávají na stále větší oblibě.

NSZM poskytuje svým členům nejen finanční podporu, facilitace a metodickou asistenci, ale pomáhá i s celkovým zhodnocením participace a navržením toho, jak tuto obast v konkrétním místě vylepšit.

ODVYSÍLALI JSME PRO VÁS V ROCE 2021

...s politiky z Poslanecké sněmovny a Senátu, a těchto míst: Valašské Klobouky, Bolatice, Litoměřice, Praha, Rožnov p. Radhoštěm, Kraj Vysočina, Brno, Jihlava, Praha 10, Třebíč, Liberec, Praha 11, Kopřivnice, Znojmo, Kroměříž, Klatovy ... Ohlédněte se na ZdravaMesta.cz/tv

Česká Národní síť Zdravých měst jednou z deseti akreditovaných sítí WHO

V letošním roce se podařilo obhájit akreditaci české národní sítě Zdravých měst jako aktivního člena Programu Zdravé město Světové zdravotnické organizace (WHO). Je tak jednou z 10, které v tomto ohledu uspěly, a v polovičce těch, které o akreditaci projevily zájem.

Současně akreditaci obhájilo i Zdravé město Brno, které se tak stalo jedním z 33 „designovaných Zdravých měst WHO", další padesátka měst zatím o tuto akreditaci usiluje. Brno jako jediné město zastupuje Česko ve světové síti Zdravých měst.

Národní síť Zdravých měst má 135 členů

Novými členy asociace NSZM ČR se stala města Bílina a Vrchlabí, MAS Střední Polabí a obec Kyšice. Od roku 2022 se současně již nyní přihlásila obec Mořice a MAS Železnohorský region.

Asociace má tak od ledna 2022 135 členů, s regionálním vlivem na 2557 měst a obcí, ve kterých žije 6,089 milionu obyvatel (57 % populace ČR).

Všechny nové členy srdečně vítáme a věříme, že výměna zkušeností bude vzájemná, že noví i stávající členové budou nadále mít zájem o aktivní spolupráci a sdílení zkušeností. Platforma NSZM ČR nabízí možnosti pro osobní setkávání, internetové nástroje, společné konzultace i hledání zdrojů na projekty členů. Těšíme se na nové konkrétní aktivity, dobrou praxi a inspirace.

Přehled všech členů NSZM naleznete ZDE.

Připojte se k nám na Facebooku NSZM … 31.000+sledujících!

Připojte se k nám na Facebooku NSZM k dalším více než 31 tisícům sledujících.
Máme odborné skupiny. Sdílíme stovky aktivit z celé republiky … kampaně, participační akce, úspěchy v soutěžích ad.
Pochlubte se také a inspirujte se tím, co se děje jinde.


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. 
Kontakt: Kancelář NSZM ČR

Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj
© NSZM ČR, 2021

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.