Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

Souhrn 2020

Vážené kolegyně, vážení kolegové a přátelé,

dovolte, abychom Vás seznámili se SOUHRNEM toho nejdůležitějšího, co se událo v průběhu bouřlivého roku 2020. Současně bychom Vám rádi ještě jednou poděkovali za dosavadní dobrou spolupráci a inspirace.

Těšíme se na viděnou při některé z akcí či aktivit, které chystáme na 2021. Pevně věříme, že kromě online světa se nám konečně podaří se setkat osobně tváří v tvář.

Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Stalo se

...Stalo se před rokem

Na Konferenci NSZM "Síťujeme a podporujeme obce" jsme se před rokem naposledy viděli. Tehdy byl svět ještě "v pořádku". Nezbývá než si přát, aby čas, kdy se budeme moci společně osobně potkat, byl co nejkratší. Své čekání si můžete zkrátit vzpomínkami u fotografií, sledováním TV Zdravá města či čtením našeho Zpravodaje.
Jsme s Vámi, buďte s námi!

AKCE NSZM 2020: Byli jste u toho s námi? Přidejte se (i) příště!

Na pořádání tradičních akcí NSZM měla v roce 2020 zásadní vliv stanovená omezení. Velká část původně plánovaných „živých“ setkání se tak odehrála v online prostředí, v upraveném formátu. Přes složitou situaci však proběhla řada úspěšných aktivit a osvědčily se nové způsoby komunikace NSZM.

2 Školy Zdravých měst (akreditované vzdělávací kurzy pro koordinátory a politiky) 
4 osvětové a diskusní akce celostátní setkání k vybraným tématům udržitelného rozvoje a kvalitě měst a obcí
8 kurzů a školení v úřadech
 • UR a strategické plánování: MČ Dolní Počernice, Hlučín, Humpolec, Chrudim, Pacov, Štětí a Týnec n. Sázavou
 • Workshop ke Strategii cestovního ruchu: Chrudim

10 eKonzultací (eRozvojovna pro koordinátory a politiky dle aktuálních témat a požadavků)
 • leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec

21 webinářů a video-workshopů (diskusní setkání a workshopy k aktuálním tématům ve městech, obcích a regionech)
 • problematika covid-19 a související aktivity (9x)
 • finance pro obce (1x)
 • právní poradenství pro obce (2x)
 • další odborná témata: podpora sportu, pocitové mapy, boj s kůrovcem, spolupráce s podnikateli, mapování kultury, klimatická změna, modrozelená infrastruktura, senioři a sociální služby (9x)

ŘÍDÍME! Strategie, data, projekty pro města…

V roce 2020 jsme udělali velké pokroky i v oblasti strategické práce a související podpory pro naše členy. Strategie, akční plány a jejich aktualizace, data, indikátory a benchmarking, souhrny informací z jednotlivých míst pro výroční zprávy, online projektové zásobníky a mnohem více. Rozjíždíme práci s analýzami, průběžně poskytujeme metodickou podporu na míru včetně přehledných online nástrojů a personalizovaného Terminálu v DATAPLÁNU NSZM. máme také zbrusu novou facebookovou skupinu s řadou videí a metodických listů a doporučení.

V DATAPLÁNU NSZM:

 • 1700 strategií a koncepcí členěných na jednotlivé cíle, tematicky tříděné
 • 81 komunitních plánů
 • 1800 projektů z 33 měst
 • 3 návodná videa jak na analýzu cílových skupin, analýzu rizik či SWOT analýzu.

Politikové Zdravých měst Ambasadory excelentní praxe

NSZM připravila nový online seriál "CO UMÍME" - tematické semináře a exkurze s ukázkami excelentní praxe referenčních Zdravých měst.

Jako první referenční město se představilo Zdravé město VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, které je ukázkou excelentní praxe v tématu: Kvalitní život SENIOŘŮ a SOCIÁLNÍ SLUŽBY. Ambasadorkou tématu se stala paní místostarostka Zdislava Odstrčilová. Více o městě i tématu ZDE.

25. února budeme v TV Zdravá města diskutovat téma KULTURA s ambasadorkou Karolínou Koubovou, primátorkou Zdravého města JIHLAVA. O městě i tématu ZDE. Připojte se jedním klikem: https://www.ZdravaMesta.cz/televize.

Podívejte se na záznamy vysílání v archivu TV Zdravá města.

Participace, fóra, pocitové mapy …

Velice oceňujeme, že i v této nelehké situaci města, obce a regiony nerezignovaly na zapojování svých občanů, ale stále hledají nové cesty, jak obyvatele informovat a vtáhnout do dění. 
Zdravá města, obce a regiony pracují se svými občany aktivně, pravidelně je zapojují, diskutuje se o nejpalčivějších problémech a řešeních.
Fórum či tematický kulatý stůl proběhly na 11 místech, než možnost jejich konání zastavila epidemiologická situace. Mladé či školní Fórum se stihlo uskutečnit ve 13 školách

S Univerzitou Palackého v Olomouci nadále probíhaly „pocitové mapy“, rozšiřujeme možnost online mapování.

K ověření výstupů plánovacích akcí se využívaly e-ankety v počítačích či mobilních telefonech, i přes komplikovaný rok běželo mnoho participativních rozpočtů - obé ve spolupráci s Mobilním rozhlasem.

Je ale stále co zlepšovat a přicházet s novými nápady, jak lidi zapojit i v této době. NSZM nabízí obcím individuální zhodnocení stavu participace, nastavení aktivit na míru, doporučení konrétních vylepšení, nových aktivit apod.

Jak komunikuje NSZM on-line?

Vydali jsme 6 webových Zpravodajů s tím nejaktuálnějším, co se v daných měsících dělo, včetně překladů do anglického jazyka. Zpravodaje byly distribuovány na více než 2000 adres v ČR a 300 adres v zahraničí.

Vyhledáváme a propagujeme příklady dobré praxe - na unikátním webovém rozcestníku DOBRÁ PRAXE naleznete přes 300 tematicky členěných příkladů dobré praxe z téměř 90 míst v ČR i zahraničí a za rok 2020 přibylo 281 nových střípků – drobných projektů, inspirativních akcí či aktivit. Náš INSPIROMAT pro obce a regiony s novinkami distribuujeme všem zájemcům 3x měsíčně.

28 000 lidí si oblíbilo a označilo Facebook NSZM. Rodinu sociálních sítí asociace tvoří také také Instagram a Twitter. Obě sítě jsou orientované zejména na sledování prostřednictvím smartphonů, ale jsou dobře přístupné i v klasických počítačích. Dále spravujeme oblíbené profily Národní sítě Zdravých měst ČR na Linked In a rovněž video kanál s aktuálními a zajímavými reportážemi z měst.

Za rok 2020 zaznamenaly naše webové stránky ZdravaMesta.cz 38 000 návštěv.

Provozujeme 11 tematických emailových konferencí pro všechny, které zajímá udržitelný rozvoj, strategické řízení, zdraví, dobrovolnictví a mnohem více.

Známe vítěze hlasování o NEJpraxi Zdravých měst 2020!

Již třetím rokem se veřejně prostřednictvím facebooku hlasovalo o NEJpraxi Zdravých měst. Do ročníku 2020 se zapojilo 18 měst, obcí a regionů, které dohromady zaslaly 26 příkladů inspirativní praxe z nejrůznějších oblastí rozvoje. 2190 hlasů rozhodlo, že stejně jako minulý rok, suverénně zvítězilo Zdravé město Tábor s příkladem: Rozšíření útulku pro psy o útulek pro kočky (709 hlasů).

Na druhém místě se umístilo Zdravé město Krnov s příkladem Genofondový sad Krnovska a Osoblažska (293 hlasů), krásné třetí místo patří Zdravé obci Čepřovice s příkladem: "Zelená pro Čepřovice" aneb vysaď si svůj strom (242 hlasů).

Hlasování "NEJpraxe Zdravých měst 2020" probíhalo několik měsíců na facebookových stránkách NSZM, které mají téměř 29 000 sledujících. Ocenění Zdravým městům a obcím bude předáno dne 14. června 2021 na celostátní konferenci NSZM Města, data, investice.

Zdravým městům Tábor a Krnov a Zdravé obci Čepřovice srdečně gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za jejich propagaci inspirativních přístupů ke zlepšování míst, ve kterých žijeme!

Nové hlasování ODSTARTUJEME na podzimní Škole NSZM 2021, zapojit se do navrhování svých příkladů můžete už nyní.

PF2021


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. 
Kontakt: Kancelář NSZM ČR

Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj
© NSZM ČR, 2021

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.