Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

Souhrn 2019

Vážené kolegyně, vážení kolegové a přátelé,

dovolte, abychom Vás seznámili se SOUHRNEM toho nejdůležitějšího, co se událo za rok 2019. Současně bychom Vám rádi ještě jednou poděkovali za dosavadní dobrou spolupráci a inspirace.
Těšíme se na viděnou při některé z akcí či aktivit, které chystáme na 2020.

Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Připravujeme

Jaké akce NSZM nás čekají v prvním čtvrtletí roku 2020

V roce 2020 proběhne řada inspirativních akcí pro nejen pro Zdravá města, obce a regiony, ale všechny zájemce o prezentovaná témata. Rádi bychom připomněli zejména tyto nejbližší:

 • 23. - 24. ledna, Olomouc: Konference "Síťujeme a podporujeme obce" - již 26. Konference Národní sítě Zdravých měst přinese příklady a inspirace v tématech kvality života, udržitelného rozvoje, metod kvality, plánování a řízení, participace a kvality činnosti radnic. Navazující seminář se zaměří na podporu pohybu, aktivního trávení volného času a sportu ve městech a obcích ČR. 

 • 7. února: Webinář: Pohyb a zdraví - speciální díl webináře NSZM, který bude věnován tématu koncepční podpory pohybu, aktivního trávení volného času a sportu ve městech a obcích ČR. Jeho cílem je představit systémový přístup i příklady dobrých praxí z oblasti zdravého a aktivního životního stylu obyvatel. 

 • 17. března, Praha: Městské části (se) inspirují - již tradiční akce, na níž se se setkávají představitelé a zástupci městských částí ke sdílení inovativních postupů k tématům strategického řízení k udržitelnému rozvoji, zdraví i kvalitě života. Přijďte (se) i vy inspirovat.  

 • 1. - 3. dubna, Litoměřice: Jarní Škola Zdravých měst a Valná Hromada NSZM ČR - první den: otevřené setkání pro všechny zájemce na téma strategické řízení k udržitelnému rozvoji, aktuality NSZM, metodika a ukázkové příklady z praxe. Další dny: akreditované vzdělávaní pro koordinátory ZM (zapojování veřejnosti, strategie, procesy ad.)

Kompletní přehled plánovaných akcí naleznete na www.ZdravaMesta.cz/akce.

Konference NSZM 2020: "Síťujeme a podporujeme obce"

... zbývá poslední týden k registraci na výroční konferenci a navazující odborný seminář ve dnech 23. a 24. ledna 2020 v Olomouci

konference

Stalo se

Známe vítěze hlasování o NEJpraxi za rok 2019!

Zdravé město Tábor suverénně zvítězilo mezi 26 zpracovanými příklady dobré praxe v hlasování o NEJpraxi Zdravých municipalit a regionů v Česku a rok 2019. Vy se s tímto vítězným příkladem na téma alternativních pohonů v komunální technice můžete seznámit v databázi Dobrá praxe.

Hlasování "NEJpraxe Zdravých měst 2019" probíhalo několik měsíců na facebookových stránkách NSZM, které mají téměř 22 000 sledujících. Klání bylo odstartováno na podzimní Škole Zdravých měst a ukončeno s odcházejícím rokem 2019. Ocenění Zdravému městu Tábor bude předáno dne 23. ledna 2020 na celostátní konferenci NSZM Síťujeme a podporujeme obce.

Zdravému městu Tábor srdečně gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za jejich propagaci inspirativních přístupů ke zlepšování míst, ve kterých žijeme!

Nové hlasování ODSTARTUJEME na podzimní Škole NSZM 2020, zapojit se do navrhování svých příkladů můžete už nyní.

Dobra praxe

AKCE NSZM 2019: Byli jste u toho s námi? Přidejte se (i) příště!

1x Celostátní konference: Vyšvihněte se s námi + návazný seminář Plánování v území Celkem: 260 + 70 účastníků

3x třídenní Školy Zdravých měst (Liberecký kraj, Tábor, Hodonín), které jsou součástí profesního akreditovaného vzdělávání a zahrnují vždy také otevřené úvodní semináře. Celkem: 460 účastníků

6x osvětové a diskusní akce: Celkem 420 účastníků

 • Energie v rukou měst - energetika, doprava a inovace (pro) města 21. století
 • Dětská obezita
 • Městské části (se) inspirují
 • Spolupráce měst a architektů
 • Participativní rozpočty ve Zdravých městech
 • Setkání (nejen) Zdravých KRAJŮ
 • 4x akreditované kurzy pro úřady „Principy udržitelného rozvoje v návaznosti na strategické plánování a kvalitu života“.

  3x mezinárodní akce či významné jednání se zahraničními partnery

  8x webinář k řadě aktuálních témat obcí, měst a regionů ... a mnoho dalších jednání, konzultací a spoluprací přímo ve Vašich obcích.

  Přehled všech uskutečněných akcí a jejich výstupů naleznete ZDE.

  Služby sítě Zdravých měst, obcí, regionů za rok 2019 v číslech

  I v roce 2019 využili členové řadu služeb asociace Národní síť Zdravých měst.

  134 osobních konzultací
  43 Fór pro veřejnost / přes 3000 účastníků
  42 „mladých“ a „školních“ fór
  11 celostátních akcí a akreditovaných Škol NSZM / 1210 účastníků
  4 akreditované kurzy pro úřady
  8 webinářů
  7 eKonzultací

  V krátkém videoshotu si můžete poslechnout, co o přínosech členství v Národní síti Zdravých měst říkají politikové a koordinátoři Zdravých měst, obcí a regionů.

  Vzděláváme, konzultujeme Vám na míru, hledáme dobrou praxi a propagujeme Vaše inspirace. Řadu aktivit mohou volně využívat i další obce a regiony, které zatím členy nejsou. Naše akce jsou otevřené všem, inspirujte se příklady Zdravých měst a staňte se jedním z nich – uvidíte, vyplatí se to!

  Participace, fóra Zdravých měst, pocitové mapy …

  Zdravá města, obce a regiony pořádají pro své občany pravidelná setkání, na kterých lidé diskutují o nejpalčivějších problémech místa, kde žijí. Fórum či tematický kulatý stůl Zdravého města proběhly v roce 2019 na 43 místech s celkovou účastí přes 3000 občanů. Oblíbená jsou také tzv. mladá a školní Fóra (42 akcí za rok 2019), během nichž o rozvoji obcí diskutují žáci a studenti. Výsledky těchto veřejných setkání putují, stejně jako v případě „dospěláckých“ fór, přímo do zastupitelstva obce či města, které se náměty dále zabývá. Smyslem akcí je mj. probouzet u všech generací zájem o veřejné dění.

  Opětovně jsme ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci nabídli tzv. „pocitové mapy“. Ty vychází z konceptu GeoParticipace a využívají prostorových nástrojů v zapojení občanů do rozhodování. Svou pocitovou mapu obdrží dané město v běžném kancelářském formátu, případně jako GIS vrstvu. NSZM nabídne tuto službu i v roce 2020.

  Mezi další doplněk patří i návazné e-ankety v počítačích či mobilních telefonech, které pomáhají ověřit výstupy plánovacích akcí u širšího spektra respondentů. Nově se rozběhl i nástroj pro participativní rozpočty. NSZM tyto aktivity připravuje ve spolupráci s Mobilním rozhlasem.

  Informace o tom, kde se konala či budou konat velké plánovací akce s veřejností ve Zdravých městech, naleznete na stránce ZdravaMesta.cz/forum.

  Strategie, řízení a kvalita – NSZM a její partneři mají co nabídnout

  Pro obce a regiony jsme v roce 2019 vytvořili řadu praktických nástrojů a prověřili mnoho metodických postupů.

  Pomáháme městům, městským částem, menším obcím i regionům vyhodnocovat postup k udržitelnému rozvoji a kvalitě života. Nabízíme odborníky, bohaté zkušenosti z dalších obcí a měst. V online systému DataPlán NSZM můžete své informace snadno zaznamenat, sdílet a porovnávat s ostatními. Uvidíte zde přehledně Vaše strategie i plánované projekty. Díky živým datům a indikátorům, které pro Vás zpracováváme z veřejných databází můžete své město i úřad řídit jednodušeji.

  Chcete vědět jak na strategii, jak ji připravit či řídit? Jak pracovat s projekty a rozpočty? Jak efektivně propojit jednotlivé metody kvality a nastavit vhodné procesy? Naši experti pomáhali v roce 2019 takto řadě měst, a i nadále rádi zdarma poskytnou své zkušenosti a doporučí nejvhodnější postupy Vám na míru.

  Máme řadu inovací ke sdílení. V roce 2019 to bylo nadále plánování pro zdraví, ale také finanční řízení úřadu, či oblast bydlení a související indikátory kvality a udržitelnosti.

  S městy a pro ně nadále vyvíjíme praktické online nástroje – např. pro pasport nemovitostí a energetický management, městské grantové systémy, zásobníky projektů a mnohem více…

  Rádi se o zkušenosti podělíme i s Vámi.

  NSZM ČR v roce 2019 přijala 9 nových členů

  Novými členy asociace se letos stalo 9 municipalit a regionů: MČ Praha 1, MČ Praha 11, Vimperk, Bystřice (u Benešova), Jílové u Prahy, Králíky, Křešice, Halenkov a MAS Podřipsko.

  Asociace měla v roce 2019 aktuálně 131 členů, s regionálním vlivem na 2113 měst a obcí, ve kterých žije 5,342 milionu obyvatel (50 % populace ČR).

  Všechny nové členy srdečně vítáme a věříme, že výměna zkušeností bude vzájemná, že noví i stávající členové budou nadále mít zájem o aktivní spolupráci a sdílení zkušeností. Platforma NSZM ČR nabízí možnosti pro osobní setkávání, internetové nástroje, společné konzultace i hledání zdrojů na projekty členů. Těšíme se na nové konkrétní aktivity, dobrou praxi a inspirace.

  Přehled všech členů NSZM naleznete ZDE.

  Jak komunikuje NSZM on-line?

  Vydali jsme 7 webových Zpravodajů s tím nejaktuálnějším, co se v daných měsících dělo, včetně překladů do anglického jazyka. Zpravodaje byly distribuovány na více než 2000 adres v ČR a 300 adres v zahraničí.

  Vyhledáváme a propagujeme příklady dobré praxe - na unikátním webovém rozcestníku DOBRÁ PRAXE naleznete téměř 300 tematicky členěných příkladů dobré praxe z 83 míst v ČR i zahraničí a za rok 2019 přibylo 296 nových střípků – drobných projektů, inspirativních akcí či aktivit. Náš INSPIROMAT pro obce a regiony s novinkami distribuujeme všem zájemcům 3x měsíčně.

  21 711 lidí si oblíbilo a označilo Facebook NSZM. Rodinu sociálních sítí asociace tvoří také také Instagram a Twitter. Obě sítě jsou orientované zejména na sledování prostřednictvím smartphonů, ale jsou dobře přístupné i v klasických počítačích. Dále spravujeme oblíbené profily Národní sítě Zdravých měst ČR na Linked In a rovněž video kanál s aktuálními a zajímavými reportážemi z měst.

  Za rok 2019 zaznamenaly naše webové stránky ZdravaMesta.cz 32 587 návštěv.

  Provozujeme 11 tematických emailových konferencí pro všechny, které zajímá udržitelný rozvoj, strategické řízení, zdraví, dobrovolnictví a mnohem více.

  PF 2020

  Díky za týmovou spolupráci v uplynulém roce a do toho nového si přejme zdraví, spokojenost a mnoho měst, co hrají fér. Úspěšný rok 2020!


  Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
  Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. Kontakt: Kancelář NSZM ČR

  <p>Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: <a href="https://www.zdravamesta.cz/zpravodaj" style="color: #c7c7c7;">ZdravaMesta.cz/zpravodaj</a>&nbsp;<br />
  © NSZM ČR, 2020</p>

  Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.