Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

Souhrn 2018

Vážené kolegyně, vážení kolegové a přátelé,

dovolte, abychom Vás seznámili se SOUHRNEM toho nejdůležitějšího, co se událo v roce 2018.
Současně bychom Vám rádi ještě jednou poděkovali za dobrou spolupráci v uplynulém roce.

Těšíme se na viděnou při některé z akcí, které chystáme na příští rok.

Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Stalo se

Známe vítěze hlasování o NEJpraxi za rok 2018!

Zdravá obec Křižánky zvítězila v hlasování o NEJpraxi Zdravých municipalit a regionů v Česku mezi 17 zpracovanými příklady dobré praxe za rok 2018.

Jak je možné, že právě malá obec Křižánky na Vysočině získala nejvíce hlasů? Je za tím nejen výborné téma Sociální bydlení v obci, ale také zkušená práce se sociálními sítěmi - i toto patří k dobré práci obcí. Ve webové Galerii udržitelného rozvoje se můžete seznámit s vítězným křižáneckým příkladem dobré praxe. 

Hlasování "NEJpraxe Zdravých měst 2018" probíhalo několik měsíců na facebookových stránkách NSZM, které mají téměř 16000 sledujících. Klání bylo odstartováno na podzimní Škole Zdravých měst a ukončeno na začátku letošního roku. Výsledek byl vyhlášen a ocenění předáno dne 24. ledna 2019 na celostátní konferenci NSZM Vyšvihněte se s námi!

Zdravé obci Křižánky srdečně gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za jejich propagaci inspirativních přístupů ke zlepšování míst, ve kterých žijeme!

Všechny příklady dobré praxe, které jsou evidovány od 2. listopadu 2018 budou zařazeny do dalšího ročníku NEJpraxe 2019. Nové hlasování ODSTARTUJEME na podzimní Škole NSZM 2019, zapojit se do navrhování svých příkladů můžete už nyní.

Dobra praxe

Služby sítě Zdravých měst, obcí, regionů za rok 2018 v číslech

I v roce 2018 využili členové řadu služeb asociace Národní síť Zdravých měst.

105 osobních konzultací
51 Fór pro veřejnost / 3843 účastníků
32 „mladých“ a „školních“ fór
9 celostátních akcí a akreditovaných Škol NSZM / 705 účastníků
3 akreditované kurzy
9 webinářů

V materiálu Přínosy pro členy naleznete přehledný výčet, co v oblasti participace, udržitelného rozvoje, projektů, kvality řízení a v mnohých dalších tématech můžeme nabídnout a co umíme.

Vzděláváme, konzultujeme Vám na míru, hledáme dobrou praxi a propagujeme Vaše inspirace. Řadu aktivit mohou volně využívat i další obce a regiony, které zatím členy nejsou. Naše akce jsou otevřené všem, inspirujte se příklady Zdravých měst a staňte se jedním z nich – uvidíte, vyplatí se to!

Strategie, řízení a kvalita – NSZM a její partneři mají co nabídnout

Pro obce a regiony jsme v roce 2018 vytvořili řadu praktických nástrojů a prověřili mnoho metodických postupů.

Pomáháme městům, městským částem, MASkám ad. vyhodnocovat postup k udržitelnému rozvoji a kvalitě života. Nabízíme odborníky, bohaté zkušenosti z dalších obcí a měst. V online systému DataPlán NSZM můžete své informace snadno zaznamenat, sdílet a porovnávat s ostatními. Uvidíte zde přehledně Vaše strategie i plánované projekty. Díky živým datům a indikátorům, které pro Vás zpracováváme z veřejných databází můžete své město i úřad řídit jednodušeji.

Chcete vědět jak na strategii, jak ji připravit či řídit? Jak pracovat s projekty a rozpočty? Jak efektivně propojit jednotlivé metody kvality a nastavit vhodné procesy? Naši experti pomáhali v roce 2018 takto řadě měst, a i nadále rádi zdarma poskytnou své zkušenosti a doporučí nejvhodnější postupy Vám na míru.

Máme řadu inovací ke sdílení. V roce 2018 to bylo nadále plánování pro zdraví, ale také finanční řízení úřadu, či oblast bydlení a související indikátory kvality a udržitelnosti.

S městy a pro ně nadále vyvíjíme praktické online nástroje – např. pro pasport nemovitostí a energetický management, městské grantové systémy, zásobníky projektů a mnohem více…

Rádi se o zkušenosti podělíme i s Vámi.

Asociace NSZM ČR v minulém roce přijala 5 nových členů

Mezi Zdravá města, obce a regiony se v roce 2018 zařadila Ostrava, městské části Praha - Dolní Měcholupy a Praha - Březiněves či obce Zašová a Chuchelná. Asociace měla k závěru roku 2018 celkem 131 členů, s regionálním vlivem na 2109 měst a obcí, ve kterých žije 5,390 milionu obyvatel (51 % populace ČR).

Všechny nové členy srdečně vítáme a věříme, že výměna zkušeností bude vzájemná, že noví i stávající členové budou mít zájem o aktivní spolupráci a sdílení zkušeností. Asociace NSZM ČR k tomu v roce 2019 poskytne dostatečný prostor a možnosti pro setkávání, společné konzultace, možnosti zdrojů na projekty členů i konkrétní aktivity a příklady dobré praxe.

Přehled všech členů NSZM naleznete ZDE.

Participace, fóra Zdravých měst, pocitové mapy …

Zdravá města, obce a regiony pořádají pro své občany pravidelná setkání, na kterých lidé diskutují o nejpalčivějších problémech místa, kde žijí. Fórum Zdravého města proběhlo v roce 2018 na 51 místech s celkovou účastí 3843 občanů. Oblíbená jsou také tzv. mladá a školní Fóra (32 akcí za rok 2018), během nichž o rozvoji obcí diskutují žáci a studenti. Výsledky těchto veřejných setkání putují, stejně jako v případě „dospěláckých“ fór, přímo do zastupitelstva obce či města, které se náměty dále zabývá. Smyslem akcí je mj. probouzet u všech generací zájem o veřejné dění.

Opětovně jsme ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci nabídli městům pořádajícím Fóra tzv. „pocitové mapy“. Ty vychází z konceptu GeoParticipace a využívají prostorových nástrojů v zapojení občanů do rozhodování. Svou pocitovou mapu obdrží dané město v běžném kancelářském formátu, případně jako GIS vrstvu. NSZM bude tuto službu svým členům nabízet zdarma i v roce 2019.

Mezi další doplňkovou, pro členy NSZM bezplatnou službu, patří také návazné e-ankety v počítačích či mobilních telefonech, které pomáhají ověřit výstupym plánovacích akcí u širšího spektra respondentů. Ve výhledu je rovněž nově i nástroj pro participativní rozpočty. NSZM tyto aktivity připravuje ve spolupráci s Mobilním rozhlasem.

Informace o tom, kde se konala či budou konat Fóra Zdravých měst naleznete na stránce ZdravaMesta.cz/forum.

Jak komunikuje NSZM on-line?

Vydali jsme 7 webových Zpravodajů s tím nejaktuálnějším, co se v daných měsících dělo, včetně překladů do anglického jazyka. Zpravodaje byly distribuovány na více než 2000 adres v ČR a 300 adres v zahraničí.

Vyhledáváme a propagujeme příklady dobré praxe - na unikátním webovém rozcestníku DOBRÁ PRAXE naleznete 315 tematicky členěných příkladů dobré praxe z 85 míst v ČR i zahraničí a za rok 2018 přibylo 322 nových střípků – drobných projektů, inspirativních akcí či aktivit. Náš INSPIROMAT pro obce a regiony s novinkami distribuujeme všem zájemcům 3x měsíčně.

15 531 lidí si oblíbilo a označilo Facebook NSZM. Rodinu sociálních sítí asociace tvoří také také Instagram a Twitter. Obě sítě jsou orientované zejména na sledování prostřednictvím smartphonů, ale jsou dobře přístupné i v klasických počítačích. Dále spravujeme oblíbené profily Národní sítě Zdravých měst ČR na Linked In a rovněž video kanál s aktuálními a zajímavými reportážemi z měst.

Za rok 2018 zaznamenaly naše webové stránky ZdravaMesta.cz 30 863 návštěv.

Provozujeme 11 tematických emailových konferencí pro všechny, které zajímá udržitelný rozvoj, strategické řízení, zdraví, dobrovolnictví a mnohem více.

AKCE NSZM 2018: Byli jste u toho s námi? Přidejte se (i) příště!

3x třídenní Školy Zdravých měst (Dačice, Rožnov pod Radhoštěm, Břeclav), které jsou součástí profesního akreditovaného vzdělávání a zahrnují vždy také otevřené úvodní semináře. Celkem: 400 účastníků

6x osvětové a diskusní akce: Celkem 305 účastníků
  • Diskusní workshop: Udržitelná energetika v obcích
  • Seminář: Chytré a Udržitelné město
  • Seminář: Zdraví obyvatel - téma před komunálními volbami
  • Setkání krajů
  • Setkání městských částí Prahy
  • Seminář: Dobrá místa pro život

3x akreditované kurzy pro úřady „Principy udržitelného rozvoje v návaznosti na strategické plánování a kvalitu života“.

6x mezinárodní akce či významné jednání se zahraničními partnery

9x webinář k postupům obcí, měst a regionů aktualitám, dotazům a metodickým postupům či na téma energetiky

Přehled uskutečněných akcí a výstupy z nich naleznete ZDE.

Co je Zdravé město a NSZM? Nový videospot

Pročíst můžete naše Základní informace s přehledem toho nezákladnějšího o asociaci, jejích členech i aktivitách

…. zhlédněte náš nový video spot, který v krátkých vstupech odpovídá na otázky: Co Vás první napadne, když se řekne Zdravé město, obec, region? Jakou službu asociace nejvíce oceňujete? Kolikátým rokem je město, obec, region členem asociace NSZM? Čím se můžete jako Zdravé město, obec, region pochlubit? V čem vynikáte?

…. či se na nás kdykoli obraťte na adrese: nszm@nszm.cz, rádi se Vám budeme věnovat.


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. Kontakt: Kancelář NSZM ČR
Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj 
© NSZM ČR, 2019

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.