Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

#2/2020

Připravujeme

Letní Škola Zdravých měst ONLINE | 03.06.

Dne 3. června 2020 od 9 do 13 h. ...tentokráte na dálku, ale přece. Před městy jsou nové výzvy, nové úkoly ale i nové zkušenosti za nimi. Nabízíme proto tradiční Školu Zdravých měst - tentokráte online, na podzim pak již opět „naživo“.

Zajímavé příspěvky MMR, MPSV, MPO a dalších národních partnerů, příklady z měst. Prezentace k tématům místní ekonomika, energetický management obcí, ekologizace úřadu, urbanismus a mnohé další. Detailní program ZDE.

Připojte se jednoduše JEDNÍM KLIKEM na adrese www.ZdravaMesta.cz/skola-online (registrace otevřena 3.6. od 8:45).
Technické návody naleznete zde nebo kontaktujte 603 816 856.

Nebojte, o tréninkové bloky Škol nepřijdete! Proběhnou v říjnu v Praze jako paralelní a doplňková součást Školy podzimní. Programy včas obdržíte, ale již nyní si můžete dát do diáře 6. - 8. 10. 2020.

Webinář: EKONOMICKÉ DOPADY a obce v časech „po-covidových“

Již v úterý 19. května od 10h s Patrikem Reichlem, generálním ředitelem agentury CzechInvest a Filipem Pertoldem ze CERGE-EI v dalším díle webinářů ze série MĚSTA SOBĚ. Tentokráte na téma velmi aktuální, a to jak s ekonomikou po covid-19 a zejména, co mohou (a mají) dělat obce.

Můžeme už nyní předvídat konkrétní ekonomický dopad covid-19 na obce? Co obcím hrozí z hlediska ekonomiky, co očekávat a co již aktivně řešit? Doporučení,
jak podpořit místní podnikatele, kde se inspirovat a mnohé další otázky.

Připojte se jedním klikem: zdravamesta.cz/webinar (check-in 19.5. od 9:50)

Obcím, městům a regionům díky! Do doby, co přichází, přejeme sílu, odvahu i finance.

„Doba roušková“ je tu stále s námi, ale život se pomalu vrací do běžných kolejí. Poslední dva měsíce přinesly v obcích a krajích rychlé a velké změny. Vyvstaly jistě komplikace, vzešla mnohá ponaučení, ale jsme o míle dále. Obce, města a kraje se svých rolí zhostily skvěle, a za to jim patří VELKÝ DÍK. Do doby, která přichází, přejeme městům hodně zdaru, sil, odvahy a financí…

Ceníme si, že v rámci Národní sítě Zdravých měst jsou nadále sdíleny dobré praxe a zkušenosti, dotazy, ale i nabídky a spolupráce partnerů z řad firem, vysokých škol, odborných institucí i neziskovek. O tomto (i jiných tématech) na Facebooku NSZM a zejména pak v záznamech mnoha zajímavých webinářů série "MĚSTA SOBĚ", které se nám podařilo natočit (kompletní přehled ZDE)

Školení facilitačních dovedností pro města - nově i ONLINE.

Chystáte akci s veřejností – kulatý stůl, veřejné fórum či jinou plánovací akci? Děláte to poprvé, chcete se zlepšit, zaškolit Vaše kolegy v úřadu? Pak je toto školení právě pro Vás!

NSZM Vašemu městu, obci či regionu nabízí experta, který Vás a Vaše kolegy z úřadu online proškolí, poradí přímo „na míru“, odpoví Vaše dotazy, ukáže inspirace odjinud! Dozvíte se například jak vytvořit dobrou atmosféru, co se očekává od facilitátora či garanta stolu, s kým se můžete potkat, na co být připraven a mnohem více.

! Je to jednoduché – připojíte se jedním klikem, jednoduše z úřadu i z domova, bez instalací či složitostí.

Máte-li jako město, obec či region zájem, kontaktujte prosím co nejdříve Kancelář NSZM ČR: nszm@nszm.cz

Stalo se

Letní Škola Zdravých měst ONLINE přinesla inspiraci a dobrou praxi

Dne 3. června 2020 se uskutečnila historicky první online Škola Zdravých měst ...tentokráte na dálku, ale přece. Téměř 120 účastníků se vystřídalo v online prostředí, aby si poslechlo některý z příkladů dobré praxe či zajímavé příspěvky MV, MMR, MPSV, MPO a dalších národních partnerů, či příklady z měst. Prezentace se týkaly témat místní ekonomika, energetický management obcí, ekologizace úřadu, urbanismus a mnohé další. Výstupy z akce naleznete ZDE.

Tréninkové bloky Škol proběhnou v říjnu v Praze jako paralelní a doplňková součást Školy podzimní. Programy včas obdržíte, ale již nyní si můžete dát do diáře 6. - 8. 10. 2020.

ZAKÁZKY obcí - doporučení právníků, zajímavosti, urychlení

FrankBold Advokáti na svém webu zveřejnil zajímavé články k tématům jak řešit probíhající zakázky, jak uspíšit zadávání, co si pohlídat, na co nezapomenout a mnohé další…

Veřejné zakázky a krizová doba: jak řešit už probíhající zadávací řízení?
jak na situaci, pokud již zadávací řízení kvůli změně okolností již neodpovídá potřebám nebo není prioritou…

Lze v současné situaci rychle zajistit i jiné nutné služby nebo dodávky než jsou ochranné prostředky?
o jednacím řízení bez uveřejnění, aneb když je nutné rychle zajistit jiné potřeby, které přímo nevyplývají z krizových opatření….

Zajištění ochranných pomůcek jako veřejná zakázka. Jak postupovat?
jak efektivně a účelně zajistit zakázky na ochranné pomůcky…

Jsou i další témata, která vás jako zástupce obcí zajímají nejen v této oblasti? Napište nám na nszm@nszm.cz, a spolu s FrankBold Advokáti se pokusíme nalézt odpovědi a doporučení.

Současně je stále doplňována SEKCE PRO OBCE v bezplatné koronavirové online právní poradně.

Webinář: OBECNÍ LESY a kůrovcová kalamita

S Alešem Erberem o kůrovcové situaci v lesích i na trhu, o tom, jak mají obce přistupovat ke svým lesům, jaké lesy má význam zachraňovat a kde zakládat lesy budoucnosti. Jak mohou města, obce a jejich občané pomoct lesům ve složité situaci? Poslechněte si informace a zkušenosti nejen z Česka.

ZÁZNAM WEBINÁŘE ze série "MĚSTA SOBĚ" ZDE

Webinář: Online krizová KOMUNIKACE S OBYVATELI

Nejen o Mobilním Rozhlasu s Jana Hromočukovou, tiskovou mluvčí města Kopřivnice a Janou Hulešovou u odboru kanceláře starosty Prachatic.

ZÁZNAM WEBINÁŘE ze série "MĚSTA SOBĚ" ZDE

PRÁVNÍ video WORKSHOPY - online poradenství a doporučení obcím zdarma

FrankBold Advokáti online exkluzivně pro obce! Starostům, tajemníkům i zaměstnancům úřadů na témata související s krizovými opatřeními. Sledujte zdarma a kdykoli online a ptejte se právníků...

Jan Kubala o SMLOUVÁCH a možnostech výpovědi, úprav apod. v době krizových opatření 
// záznam ZDE

 • na co nezapomenout, pokud uzavírám smlouvy nyní
 • možnost odstoupení od smlouvy
 • možnost automatického zániku smlouvy
 • odpovědnost státu za škodu, podmínky, předpoklady, postup uplatnění, limity
 • a mnohé další

Jitka Mihulková o PRÁVECH PRACOVNÍKŮ i ZAMĚSTNAVATELŮ - pohled obcí a regionů
// záznam ZDE

 • překážky v práci na straně zaměstnavatele (živelní událost, jiné překážky)
 • překážky na straně zaměstnance
 • nařízení dovolené, změny rozvrhu práce
 • ukončení pracovního poměru
 • a mnohé další
  • Tato a mnohá další témata kdykoli online a zdarma. Jste-li zástupcem či pracovníkem obce, kraje či jiného územního samosprávného celku, neváhejte se obrátit s VAŠIMI DOTAZY k uvedeným tématům na nszm@nszm.cz

Webinář: DUŠEVNÍ ROVNOVÁHA v době covid-19

S Adamem Suchým, klinickým psychologem a psychoterapeutem o psychologických aspektech a dopadech současné situace na veřejnost...

... nuda nebo drama? aneb univerzální rady neexistují
... zevrubná analýza dopadů na psychiku veřejnosti
... doporučené postupy: jak se chránit a co můžeme dělat pro sebe i pro druhé.

ZÁZNAM WEBINÁŘE ze série "MĚSTA SOBĚ" ZDE

Webinář: SENIORSKÁ PROBLEMATIKA a covid-19

S Ivou Holmerovou, ředitelkou CELLO UK a Gerontologického centra MČ Praha 8 a Milenou Johnovou, pražskou radní, o situaci v péči o seniory v hlavním městě Praze a městských částech. Odborné přístupy i zkušenosti z praxe, inspirace, dobré nápady.

ZÁZNAM WEBINÁŘE ze série "MĚSTA SOBĚ" ZDE

Webinář: DOBROVOLNICTVÍ v době covid-19

... o možnostech spolupráce s dobrovolníky a dobrovolnickými centry v současné situaci. Zkušenosti z praxe, inspirace a dobré nápady.

Lenka Černá, ředitelka Dobrovolnického centra Ústí n.L.
Michaela Jandová, HESTIA; Dobrovolnik.cz
Jaroslav Švec, ředitel ACSA; Chcipomoct.cz

ZÁZNAM WEBINÁŘE ze série "MĚSTA SOBĚ" ZDE


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. 
Kontakt: Kancelář NSZM ČR

Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj
© NSZM ČR, 2020

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.