Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

#1/2022

Připravujeme

Na co se do prázdnin těšit?

Do prázdnin 2022 se můžete těšit na leccos z akcí Zdravých měst ...

Sledujte nás průběžně na ZdravaMesta.cz/AKCE nebo na facebooku NSZM. Těšíme se na Vás!

Stalo se

Česká a norská síť Zdravých měst mají co sdílet

Česká a norská síť Zdravých měst mají co sdílet. Participace a zapojování veřejnosti, práce s místními politiky, propagace tématu zdraví a udržitelného rozvoje, zapojování mladých a mnohé další - to jsou témata, která obě sítě dlouhodobě rozvíjí a tentokráte pomůže i podpora z Fondů EHP.

Od 1. dubna startuje nový projekt. Smyslem je vzájemně nasdílet to, co se daří v participaci v obou zemích, inspirovat se a vyzkoušet nové postupy. Česko se může pochlubit třebas dětskými a mladými fóry, Norové zase skvěle pracují s místními politiky. Příkladů, co se umí a co lze nasdílet je mnohem více. Do března 2024 proběhne několik společných seminářů – naživo i online, uskutečníme 2 studijní cesty, vznikne řada případových studií. Věříme, že je využijí nejen Zdravá města, ale všichni, kdo se o téma participace, udržitelný rozvoj a zdraví, obecně kvalitu života místních komunit zajímají.

Partnery projektu jsou krom norské sítě ZM i města Chrudim, Litoměřice, Prachatice, Valašské Meziříčí, a Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem.

Výroční zpráva 2021 - Zdravá města v číslech a fotografiích

Síť Zdravých měst, obcí, regionů v roce 2021: > 300 konzultací na míru pro členy – 36 online i prezenčních akcí – 2180 účastníků  - 18 kurzů pro úřady – 1762 aktuálních strategií - 236 příkladů dobré praxe a více než 2000 střípků - 50 metodických listů a návodů.

Vyhodnocení participace "na míru", projektové zásobníky a galerie projektů, indikátory a analýzy měst, strategické plány a koncepce, podpora pro zdravotní plány a analýzy...

... a mnohem více naleznete v nové Výroční zprávě Národní sítě Zdravých měst ČR za rok 2021. Ve zprávě jsou nejen tato čísla, ale i řada dalších zajímavých informací o službách členům, o dění ve Zdravých městech, aktuálních projektech či partnerech asociace.

Výroční zpráva NSZM ČR 2021 v krátkém videu či ve formě publikace.

Noví Šampioni, Ambasadoři a ocenění za dobrou praxi měst

V Třebíči se oceňovalo! V rodině „Šampionů Zdravých měst“ jsou nové přírůstky. Město Velké Meziříčí a městská část Praha 10 se zařadily k Brnu, Chrudimi, Jihlavě, Litoměřicím, Kopřivnici a ke Kraji Vysočina.

Skupina „Šampionů“ je nejvyšší příčkou Ligy Zdravých měst, navazuje na „Pokročilé“, „Začátečníky“ a „Pozorovatele“. Liga funguje ve Zdravých městech od roku 1998, je vyhlašována každoročně, má velmi jednoduchá a přehledná pravidla, kam patří například aktivní práce s veřejností, systémové plánování k udržitelnému rozvoji a zdraví, prezentace ukázkových aktivit apod. Liga je motivačním systémem, nevyžaduje výkaznictví, postup a realizované aktivity sleduje sama asicace NSZM ČR a je průběžně schvalováno její valnou hromadou.

Další předaná ocenění:

  • NEJ praxe Zdravých měst za rok 2021, kde zvítězila Ostrava se svým Řemeslným inkubátorem "Fajna dílna". Následovalo Valašské Meziříčí a Hlučín. Běží již nový ročník 2022.

průběžné ocenění „razítko dobré praxe“ za prezentaci svých ukázkových aktivit“ získali:

Příjemným vyvrcholením bylo letošní vyhlášení „Osobnosti Národní sítě Zdravých měst. Letos si cenu převzali Jana Sedláček a Marie Černá za dlouholetou spolupráci a ukázkové postupy v obci Křižánky, respektive v Třebíči a Kraji Vysočina.

Start 2022: Byli jste u toho s námi?

Rok 2022 jsme odstartovali naplno.. Co jste s námi mohli vidět a zažít od ledna do března?

  • Jarní Škola Zdravých měst, akreditovaný vzdělávací kurz pro koordinátory a politiky
    ... přes 120 účastníků z celé ČR, kurz k sociáním sítím, setkání politiků, setkání tiskových mluvčích, intenzivní školení k participaci a mnohem více.
     
  • online vysílání Jak pomáhat uprchlíkům ve městech? kde se inspirovat, jak koordinovat a nejefektivněji pomáhat uprchlíklům, ale i místním obyvatelům, školám ..

Připojte se k nám (i) na další akce....


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. 
Kontakt: Kancelář NSZM ČR

 


Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj
© NSZM ČR, 2022

 

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.