Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

I-II/2016

Stalo se

Brno získalo akreditaci VI. fáze Projektu Zdravé město WHO v Evropě

Zdravé město Brno splnilo podmínky certifikace Fáze VI Projektu Zdravé město Světové zdravotní organizace (WHO) a zařadilo se tak mezi šedesátku úspěšných měst v rámci Evropy. V České republice je Brno prvním takto designovaným městem WHO. Podmínky této certifikace pro národní sítě v Evropě splnila také asociace Národní síť Zdravých měst ČR. Fáze VI Projektu Zdravé město zahrnuje cíle související s podporou zdraví na místní úrovni pro období let 2014 – 2018.

Zdravému městu Brno gratulujeme ke splnění podmínek akreditace a přejeme mnoho dalších úspěchů v realizaci Projektu Zdravé město WHO.

Zdravotní plány online. Inspirujte se

Portál ZdravotniPlan.cz je tematickým webem Národní sítě Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony aktivní v oblasti systémového plánování pro zdraví a udržitelný rozvoj. Na jeho vývoji se v průběhu roku 2015 podílela řada odborných partnerů, jako např. Kancelář Světové zdravotní organizace OSN v Praze, Ministerstvo zdravotnictví či Národní síť podpory zdraví.

Portál je určen zejména profesionálům v oblasti podpory zdraví a zástupcům měst, obcí a regionů, ale i všem dalším, které plánování pro zdraví, podpora zdraví a celkově místní rozvoj zajímá, a kteří hledají inspirace a praktické informace. Portál přináší unikátní možnost třídit jednotlivé cíle schválených plánů, koncepcí a strategií na národní, regionální i místní dle cílů mezinárodních dokumentů Zdraví 2020, Zdraví 21 i témat udržitelného rozvoje, jako například životní prostředí, sociální oblast, místní ekonomika apod.

Zdravá města a kraje jsou k přípravě zdravotních plánů a profilů metodicky vedeni, v případě možností jsou odborné práce na těchto dokumentech členům NSZM také finančně hrazeny. Zdravotní profily a plány shrnují zásadní data ke zdravotnímu stavu obyvatelstva daného regionu a navrhují cíle, kterými se ubírat k jeho zlepšení. Tyto plány tvoří integrální součást strategické dokumentace měst a krajů, mají často vazbu na vypisovaná témata grantů či dotačních titulů.   

Portál ZdravotniPlan.cz tak doplňuje soubor dalších tematických webů shromažďujících a propojujících příklady dobré praxe z různých oblastí. Města přátelská seniorům nabízí mnoho informací, které se týkají problematiky seniorů. Ve spolupráci s Univerzitou Palackého a její Katedrou rekreologie byl vytvořen portál Město a pohyb, který se zaměřuje na inspirace v oblasti podpory pohybu všech generací. Ve spolupráci se SEVERem vznikl tematický web Město mladým. Všechny tyto informace pak zastřešuje a vzájemně propojuje nová Galerie udržitelného rozvoje.

Tradiční setkání Zdravých krajů se uskutečnilo letos v Jihlavě

Dne 16. února 2016 se uskutečnilo již tradiční Setkání Zdravých krajů. Tentokrát jej společně hostili Zdravý Kraj Vysočina a Zdravé město Jihlava. Zástupce Vysočiny a krajů Jihomoravského a Moravskoslezského, stejně jako zástupce Národní sítě Zdravých měst či odborných institucí, jako je CENIA ad., uvítal a pozdravil primátor statutárního města Jihlava Rudolf Chloupek. Poděkoval Kraji Vysočina za dobrou spolupráci a širokou podporu, kterou svým městům poskytuje - ať již se jedná o podporu realizační nebo finanční.

Martin Hyský, radní Kraje Vysočina, otevřel krajské prezentace představením velice úspěšné kampaně Čistá Vysočina. Každoročně v dubnu - vloni to bylo za účasti 22 tisíc přihlášených dobrovolníků - jsou sbírány odpadky v okolí silnic a na veřejných prostranstvích obcí a měst. Výsledkem této akce v roce 2015 bylo 98 tun sesbíraného odpadu. Potěšující je, že ačkoli narůstá počet sbíraných lokalit, nenarůstá už množství vysbíraného odpadu. Petr Holý z Krajského úřadu doplnil informace o dlouhodobé spolupráci Vysočiny s Dolním Rakouskem, která by se měla v nejbližších letech zaměřit na vzdělávání a sdílení dobrých praxí například v oblasti oživení center malých obcí, zejména v příhraničí, či téma návratu žen a mužů po rodičovské dovolené do pracovního procesu. Prezentace byly doplněny pohledem manažera kvality, představena byla v krajském úřadu úspěšně zaváděná metoda CAF, její průběh i výsledky již 7 kol sebehodnocení.

Ředitel Národní sítě Zdravých měst, Petr Švec, pak představil aktivity v rámci projektu podpořeného Operačním programem Zaměstnanost, a poděkoval i Jihlavě, která se jako jediné vysočinské město aktivně zapojila do vylepšení metodiky pro hodnocení udržitelného rozvoje.

Další body již byly věnovány inspiraci a sdílení dobrých praxí ze strany krajů. Diskutována byla témata plánů a projektů pro nejbližší období, možnosti dotačních titulů, fondů či výzev jednotlivých krajů pro své obce či neziskovky. Zdravé kraje Jihomoravský, Moravskoslezský i Vysočina i představovaly akce k setkávání měst, obcí a významných partnerů či způsoby medializace aktivit Zdravého kraje včetně využití sociálních sítí jako je Facebook. Mezi zajímavostmi z Moravskoslezského kraje zazněly například čistá mobilita a úspěšný tendr na provozovatele hromadné dopravy v kraji s využitím vozidel na CNG pohon, rozvíjející se energetický management a plán na výpočet uhlíkové stopy úřadu. Zástupci Jihomoravského kraje zaujali účastníky akce rozběhnutými aktivitami v oblasti prevence drogových a jiných závislostí, kyberšikany či perličkou - včelíny na střeše krajského úřadu.

Program akce a prezentace naleznete zde.


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. 
Kontakt: Kancelář NSZM ČR Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj
© NSZM ČR, 2016

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.