• naše weby..
  • ..
  • .

Národní síť
Zdravých měst České republiky

Zdravá Praha: Setkání Zdravých městských částí v rámci Týdne udržitelného rozvoje

Setkání městských částí Prahy k místní Agendě 21 se uskutečnilo ve čtvrtek 4. června 2015 v Radničním klubu na Staroměstské radnici. Akce proběhla v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje a jeho cílem bylo sdílet osvědčené postupy k udržitelnému rozvoji v městských částech Prahy a diskutovat nad možnostmi vzájemné spolupráce.

Setkání zahájila Anna Kárníková, tajemnice Rady vlády pro udržitelný rozvoj, která informovala o úspěšném zapojení Česka do Evropského týdne udržitelného rozvoje a ocenila činnost NSZM ČR v podpoře udržitelného rozvoje. Za Hlavní město Prahu přivítal účastníky setkání Radek Lacko, radní a politik Zdravého města. Sdělil, že Praha bude pokračovat v podpoře Zdravých městských částí a přislíbil, že v připravovaném rozpočtu budou vyčleněny finance na dotační program pro podporu MČ. 

Aktivity NSZM ČR představil ředitel Petr Švec. Upozornil především na vzdělávací akce či nástroje a metodiky, které jsou pro zástupce měst a obcí k dispozici.

O připravované Zprávě o zdraví obyvatel Hlavního města Prahy a jejím dalším možném využití informovala Anna Füleová. Tematice zdraví byl věnován i další příspěvek Aleše Bendy z Institutu metodiky první pomoci

V závěru dopolední části se uskutečnil blok věnovaný problematice sídlišť. Filip Tittl z Fakulty architektury ČVUT představil projekt „Sídliště, jak dál“, který hledal na základě zkušeností z Evropy a studií provedených v ČR dlouhodobé vize řešení situace sídlišť. Své zkušenosti se zapojením do projektu sdíleli zástupci městské části Praha 14, radní Irena Kolmanová a architektka Tereza Marková, a Mladé Boleslavi, architekt a koordinátor ZM Jindřich Zítka. Shodli se, že zásadní bylo především otevření diskuse k této problematice a že se setkali s velkým zájmem veřejnosti o téma. Zásadní však bude změna uvažování, jak obyvatel  tak i vedení měst, kdy je potřeba uvažovat o vývoji a úpravách sídlišť z dlouhodobého hlediska a pečlivě vysvětlovat všechny záměry, jelikož se především v Praze často objevují obavy z případných větších zásahů do území. 

V odpoledním bloku byly představeny příklady dobré praxe z jednotlivých městských částí Prahy. Zástupce starosty Prahy 8 Petr Vilgus společně s Ivou Hájkovou představili proces zavádění programu Zdravé město v úřadu, především nastavení komunikace v rámci úřadu včetně vzdělávání úředníků, rozhýbání komunikace s veřejností či kroky přípravy strategického plánu.

Zástupce starosty Prahy 7 Ondřej Mirovský zmínit důležitost podpory procesů ze strany politického vedení městské části. Navazující příspěvek k projektu „Plánuj Letnou“ představil Lukáš Hanus, zaměřil se na postupy využívané pro rozvoj dialogu s veřejností nad utvářením veřejného prostoru a zjišťování vztahu a potřeb obyvatel ke svému okolí. 

V závěru akce proběhla diskuse k představeným tématům a dalším oblastem či problémům, se kterými se zástupci městských částí Prahy setkávají. Akce se konala pod záštitou PhDr. Vladimíra Špidly, ředitele Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády a člena Rady vlády pro udržitelný rozvoj, a Hlavního města Prahy udělenou radním Ing. Radkem Lackem, politikem Zdravého města. Setkání bylo připraveno ve spolupráci s Výborem pro udržitelné municipality Rady vlády pro udržitelný rozvoj.

Program, přednesené prezentace i výběr z fotodokumentace akce naleznete ZDE.

Akce je součástí projektu NSZM ČR „STRATEG-2“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

esf_eu_oplzz_podorujeme_horizont_cb_male.jpg

zpět na přehled aktualit

TISK
i