Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

VI/2013

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte, abychom vás prostřednictvím pravidelného Zpravodaje
seznámili s děním ve Zdravých městech, obcích a regionech za měsíc červen
a také s vybranými aktivitami a akcemi, které se uskuteční v nadcházejícím období.

Současně dovolte, abychom vám za tým Kanceláře NSZM ČR popřáli příjemné
prázdninové měsíce, a společně s dalším číslem Zpravodaje se s vámi budeme těšit
na viděnou opět v září.


Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Připravujeme

POVODNĚ: Zdravá města, obce a regiony si vzájemně pomáhají

V letech 1997 a 2002 postihly Česko velké povodně. Zdravá města, obce a regiony si navzájem pomáhaly při odstraňování škod po tehdejších záplavách. V současné době jsme (doufejme) po nejhorší etapě povodní 2013, ale mnoho práce na odstranění následků je před našimi členy a místními organizacemi. Jistě se jim bude hodit podpora a pomoc.

NSZM ČR proto zprovozňuje speciální e-mailovou adresu k zajištění spolupráce mezi obcemi.

Chceme v tomto okamžiku upozornit, že NSZM není jen odbornou platformou municipalit, ale také sítí spolupráce a solidarity mezi obcemi. Věříme, že využijete Kancelář NSZM jako zprostředkovatele pomoci tam, kde je to potřeba. Jsme tu pro vaše požadavky i nabídky, které rádi předáme jiným členům, kteří je mohou využívat.

***
Je možno POPTÁVAT i NABÍZET jakékoliv formy podpory obcím či místním organizacím po povodních.

Kancelář NSZM je připravena k distribuci informací a ke kontaktování mezi obcemi či regiony po celé ČR. Informace budou předávány vždy prostřednictvím KOORDINÁTORŮ Zdravých měst, obcí a regionů.

Informace prosím zasílejte na speciální e-mail: POVODNE@NSZM.CZ

V případě nejasností prosím volejte: 602 500 639

Stalo se

Hlavní město Praha je novým členem asociace Zdravých měst ČR

Hlavní město Praha se vstupem do asociace Národní síť Zdravých měst ČR zařadilo mezi evropské metropole, které se hlásí k mezinárodnímu Projektu Zdravé město WHO. Praha má nyní možnost podporovat aktivity mnoha městských částí, které se již zapojily do programu Zdravé město a místní Agenda 21.

Zájem o členství v Národní síti Zdravých měst se zvyšuje i u dalších velkých měst a krajů. V nedávné době vstoupil do asociace Moravskoslezský kraj a také další krajské město - Statutární město Liberec. NSZM má v současnosti 113 členů, včetně Prahy, pěti krajů a řady velkých měst. V souhrnu zastupují členská města, obce a regiony v asociaci již více než polovinu České republiky (56% populace).

Podívejte se na nový klip prezentující výsledky studie o životním stylu dětí v Česku

Nově zvěřejněný promo klip obsahuje základní informace o výsledcích mezinárodní výzkumné studie HBSC (The Health Behavior in School-aged Children), která se zabývá životním stylem u dětí školního věku. Studie vychází ze stanoviska Světové zdravotní organizace (WHO), že chování a životní styl v dospělosti jsou výsledkem vývoje v dětství a dospívání. Klip je výsledkem spolupráce zástupců Univerzity Palackého v Olomouci, a Kanceláře WHO v České republice, na jeho vzniku se podílela také Národní síť Zdravých měst.

Česká republika se spolu s dalšími 24 převážně evropskými státy studie poprvé účastnila v roce 1995, výzkum se opakuje vždy ve čtyřletých intervalech. V současné době je do studie zapojených 43 zemí světa. Výzkumný soubor tvoří reprezentativní vzorek 11, 13 a 15letých školáků.

Více informací o studii naleznete na stránkách www.hbsc.upol.cz a www.hbsc.org (v angličtině).

Na Letní škole Zdravých měst se diskutovalo o podpoře zdraví, vyloučených lokalitách, čisté mobilitě i bydlení

Letošní Letní školu zahájil úvodní seminář, který se věnoval tematice strategického plánování a řízení měst a obcí. Možnosti spolupráce a informace o svých aktivitách například v oblasti čisté mobility a alternativní dopravy představili zástupci Regionálního environmentálního centra, spolupráce obcí s byznysem a souvislosti s kvalitou bydlení prezentoval Petr Štěpánek z české pobočky Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a téma sociální a možnosti prevence vzniku vyloučených lokalit a dobré praxe obcí v tomto tématu bylo zmíněno v příspěvku Asociace pro sociální začleňování. Součástí akce byly samozřejmě prezentace hostitelského města Mladá Boleslav, stejně jako spolupráce s firmou Škoda Auto, v jejímž školicím areálu Na Karmeli celá třídenní akce zástupců obcí a regionů probíhala.

Odpolední blok byl věnován podpoře zdraví v obcích. MUDr. Stanislav Wasserbauer z Ministerstva zdravotnictví ČR představil možnosti a nástroje, které mohou obce využívat k podpoře zdraví svých obyvatel, partnery, se kterými je možné spolupracovat a osvědčené příklady dobré praxe, stejně jako možný výhled finančních zdrojů, které by mohly obce pro podporu projektů zdravotní prevence využívat.

Druhý den Letní školy Zdravých měst byl věnován tréninkům a vzdělávání, tentokráte na téma medializaci a PR, kde si účastníci procvičili komunikaci s médii a práci na PR Zdravého města. Pro pokročilé bylo připraveno školení rétoriky, kde si ověřovali a procvičovali své rétorické schopnosti a vystupování na veřejnosti. Během celé třídenní akce probíhaly i cílené zaměřené konzultace pro všechny zájemce k postupu Zdravé obce či regionu, k tématům strategické řízení, plánování s veřejností apod.

Program, prezentace a fotografie z akce jsou ke stažení ZDE.

Podzimní škola Zdravých měst proběhne ve dnech 6. – 8. listopadu ve Zdravém městě Hodonín.

Akce je součástí projektu NSZM ČR "Strategické řízení v obcích - kvalitně a efektivně", který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Spolupráce v podpoře zdraví či v sociální oblasti stvrzena dohodou. Národní síť Zdravých měst má nové oficiální partnery.

Národní síť Zdravých měst ČR staví nejen na výměně dobrých praxí svých členů i ostatních obcí a regionů, ale také na aktivní spolupráci s řadou odborných partnerů, ať už ministerstev, jejich odborných organizací, univerzitních pracovišť, celostátních neziskových organizací a dalších expertních organizací. S těmi nejvýznamnějšími z nich, na národní i mezinárodní úrovni, uzavírá dohody či memoranda o vzájemné spolupráci.

Zatím posledními z takto stvrzených spoluprací byla dlouho očekávaná dohoda s Ministerstvem zdravotnictví, které je jedním z klíčových partnerů asociace a jejích členů. V dohodě je zmíněna součinnost obou institucí v oblasti podpory zdraví na místní a regionální úrovni, sdílení dat a informací pro vyhodnocování zdravotního stavu obyvatelstva či výměny a šíření informací souvisejících s problematikou podpory zdraví na místní, regionální a národní úrovni. „Spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví probíhala i doposud, přesto jsme rádi, že tato dohoda byla uzavřena, a byl tak stvrzen význam Zdravých obcí a regionů právě pro téma podpory zdraví na místní a regionální úrovni. Věřím, že spolupráce se takto nadále upevní a bude přínosná jak pro naše členy, tak bude vnímána i jako možnost získat zpětnou vazbu ministerstvu a jeho organizacím“, doplnil Petr Švec, ředitel NSZM ČR.

V průběhu června 2013 bylo rovněž podepsáno memorandum o spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, která je součástí Úřadu vlády ČR. „Stovce členů sítě Zdravých měst, kteří budou chtít řešit sociální vyloučení části obyvatel, můžeme za Agenturu pravidelně přinášet zajímavé příklady z míst, kde se tento problém za účasti zástupců měst, škol, neziskových organizací, policie i veřejnosti daří zmírňovat. Zdravá města nám zase mohou představovat příklady toho, jak je možné veřejnost zapojit do procesů, které vedou k udržitelnému rozvoji, zdraví a kvalitnímu životu v městech a obcích,“ popisuje očekávání od uzavřeného partnerství ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Tyto zmíněné dohody o spolupráci, přestože jejich součástí není finanční plnění, přinášejí závazek, že dané téma bude řešeno za určité koordinace a za oboustranné spolupráce. Další partnery NSZM ČR je možné nalézt na odkazu www.ZdravaMesta.cz/partneri.

Zaměstnanost mladých je ve Zdravých městech aktuálním tématem

Aktuálním tématem nejen ve Zdravých městech je zaměstnanost mladých a možnosti uplatnění na pracovním trhu. Mají mladí lidé dostatek informací o možnostech, které se jim po ukončení nebo již v průběhu studia nabízejí? Odpovědět na tuto otázku mají za cíl kulaté stoly zaměřené na téma zaměstnanost mladých. Akce jsou připravovány jednotlivými městy ve spolupráci s NSZM ČR a Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER Litoměřice. Cílem kulatých stolů je, aby se mladí lidé společně s odborníky z jednotlivých oblastí zamysleli nad možnostmi, které se jim nabízejí po ukončení studia, a k jednotlivým oblastem sepsali souhrn základních informací. Jako hlavní možnosti pro mladé nezaměstnané byly vytipovány tyto oblasti: využití poradenských služeb poskytovaných úřadem práce, další studium, rekvalifikace, vlastní podnikání, dobrovolnická činnost.

První kulatý stůl na toto téma se uskutečnil 18. 6. 2013 v Litoměřicích, kde byla pilotně ověřena navržená metodika k pořádání akce. Diskuse ukázala, že mladí lidé nemají dostatek informací o svých možnostech. Zájem vzbudila především možnost zapojit se jako dobrovolník, projekt Stáže ve firmách a také rozsah poradenských služeb, včetně nabídky práce v zahraničí, poskytovaných úřadem práce.

Další kulaté stoly na téma zaměstnanost mladých jsou připravovány na podzim 2013 ve městech Moravská Třebová a Kopřivnice. Město Chrudim také v současné době připravuje kulatý stůl pro mladé na téma bydlení. Akce jsou součástí projektu NSZM ČR "Mládež v akci? ANO, v obci!", který je realizován za finanční podpory Evropské unie. V dalších Zdravých městech v průběhu celého roku probíhají tzv. Mladá fóra, která doplňují podobně laděné akce s „dospěláky“ a na kterých mladí lidé diskutují a vytipovávají 10 nejpalčivějších problémů, které by chtěli ve svém městě změnit. Přehled všech již proběhlých nebo plánovaných mladých fór naleznete zde.

Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, emailový kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.ZdravaMesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2013 (www.ZdravaMesta.cz, www.facebook.com/NSZM.CZ, www.ZdravaMesta.cz/video)

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.