Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

VI/2011

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte, abychom vás prostřednictvím pravidelného Zpravodaje
seznámili s vybranými aktivitami a akcemi, které se uskuteční v nadcházejícím období.
Přinášíme také zajímavosti za měsíc červen 2011 nejen ve Zdravých městech, obcích a regionech.
Do letních dnů vám za tým NSZM ČR přejeme hlavně pohodu a načerpání energie a budeme se těšit na setkání nad dalším číslem Zpravodaje na konci prázdninového období.

Petr Švec; ředitel NSZM ČR


Připravujeme

Obce i města všech velikostí mohou i letos usilovat o titul Obec přátelská rodině

Také v roce 2011 se uskuteční soutěž Obec přátelská rodině, kterou vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s Asociací center pro rodinu a Sítí mateřských center v ČR. Cílem soutěže, ve které v minulosti uspěla také Zdravá města, je motivovat obce k podpoře rodin s dětmi a vyvolat zájem o realizaci prorodinných aktivit. Soutěž hodnotí, jak se v různých místech republiky vychází vstříc dětem, jejich rodičům a prarodičům, jak se daří realizovat zajímavé akce pro rodiny, vytvářet pro ně bezpečné prostředí, poskytovat jim finanční příspěvky nebo služby a dalšími rozmanitými způsoby je podporovat. Přihlášené obce budou mít příležitost získat finanční odměnu v podobě neinvestiční dotace. Přihlášky do soutěže je třeba zaslat na adresu Ministerstva práce a sociálních věcí nejpozději do konce července.

Více informací včetně podmínek soutěže a soutěžního formuláře naleznete na stránkách www.obecpratelskarodine.cz.

Kalendář akcí ve Zdravých městech, obcích a regionech

Fórum Zdravého města očima mladých je akcí, která se na mnoha místech osvědčila a přinesla řadu zajímavých podnětů k řešení. Během měsíce června se uskutečnilo takovéto Fórum ve Vsetíně, další akce se chystá na září v Moravské Třebové (12. 9.).

Během června probíhala také osvědčená Fóra Zdravých měst, během nichž určují občané 10P - desatero problémů, které považují v místě svého bydliště za nejpalčivější. Fórum proběhlo v Mladé Boleslavi, Vsetíně, Praze 18-Letňanech, a v mikroregionu Drahanská vrchovina. V září se takováto plánovací akce s veřejností uskuteční v Novém Městě na Moravě (13. 9.), Praze 7 (14. 9.), Hlinsku (19. 9.) a Valašském Meziříčí (20. 9.).

V tradičním termínu proběhnou kampaně Evropský týden mobility (16. až 22. 9.) a Den bez aut (22. 9.).

Přehled chystaných akcí NSZM je vám průběžně k dispozici na www.zdravamesta.cz/aktual.

Zároveň upozorňujeme na změnu termínu plánované konference Zdravých měst, která nově proběhne dne 6. prosince v Praze.
Stalo se

Spolupráce obcí se základními i mateřskými školami byla tématem Letní školy NSZM

Ve dnech 15. - 17. června 2011 se ve Zdravém městě Kroměříž uskutečnila Letní škola NSZM. Zatímco Jarní škola byla věnována postupům v praxi mikroregionů, úvodní seminář školy Letní byl zaměřen na kraje a také na téma "Školy jako partneři pro obce". Na akci byly představeny zajímavé programy a aktivity škol, účastníci i prezentující zde sdíleli své zkušenosti a osvědčené postupy. Škola byla otevřena všem zájemcům o řešená témata, nejen ze Zdravých obcí a regionů, sešlo se jich více než 70.

Třídenní program nabídl pestrou škálu informací. Prezentace k tématu škol a specializovaným programům v nich, jako například "Zdravá", "Bezpečná", "Komunitní" škola či "Škola pro udržitelný život" představili jak zástupci samotných škol či měst, tak odborné organizace jako např. Státní zdravotní ústav, Partnerství o. p. s. a další. 

Druhý den probíhalo již tradičně praktické školení ve dvou paralelních blocích. Nejen "začátečníci" absolvovali trénink „Základy medializace a práce s médii“ - před kamerou zde zkoušeli nácvik komunikace s novináři a osvojovali si průběžnou práci na PR Zdravého města. Ti, kteří tento blok již absolvovali dříve, měli možnost konzultovat své konkrétní problémy a postupy v úřadech v bloku „Metodika NSZM - postup ke kvalitě". Tématem bylo především příprava veřejných setkání a kulatých stolů, příprava kampaní, plánování a vyhodnocování práce v rámci úřadu a mnohé další.
Třetí den Letní školy byl věnován nácviku práce na počítačích, konkrétně využívání osobních terminálů v DATAPLÁNU NSZM.
Akce byla součástí projektu ROZMArIN, podpořeného z Revolvingového fondu MŽP.

Prezentace ke stažení a fotografie z akce naleznete zde.

Kampaň Dny bez úrazů oslovila také nejmenší děti

Aktivity kampaně Dny bez úrazů probíhaly ve Zdravých městech převážně v první polovině června. Kampaň se každým rokem zaměřuje na prevenci úrazů u nejohroženějších věkových skupin, tedy u dětí a seniorů. Probíhaly především přednášky v mateřských i základních školách i osvětové akce zaměřené na bezpečnost seniorů.

Úrazy jsou ve značné míře předvídatelné, prevencí lze proto snížit jejich počet i zmírnit následky. Města mohla využít také osvědčené metodiky, jako je např. program „Bezpečná cesta do školy“ nebo kampaň "Na kolo jen s přilbou". Kampaňové aktivity se kromě dopravních úrazů zaměřily také na úrazy doma, ve škole, v přírodě a na sportovištích. Kampaň Dny bez úrazů podporuje též Státní zdravotní ústav a jeho regionální pracoviště.

Přehled Zdravých měst a regionů, zapojených letos do kampaně, naleznete na stránce www.zdravamesta.cz/dbu.

V Belgii se uskutečnilo setkání zástupců Zdravých měst z celé Evropy

Také v letošním roce se sešli reprezentanti Zdravých měst a Národních sítí, které tato města sdružují v jednotlivých zemích Evropy. Setkání proběhlo v belgickém městě Liege (Lutych) v termínu od 15. do 18. června. Kromě plenárních zasedání, kde probíhaly hlavní prezentace k tématu sociálních determinantů zdraví, řízené podpory zdraví nebo programu WHO pro evropský region "Zdraví 2020", se v kongresovém centru scházeli odborníci z nejrůznějších vědních oblastí, koordinátoři Zdravých měst i národních sítí. Diskutovali zde konkrétní otázky a problémy související s rozvojem měst a jejich vlivem na zdraví obyvatel a okolní prostředí.

Mezi desítkami workshopů měly své zastoupení také sítě Zdravých měst (ZM). Setkání propojilo na jednom místě zástupce sítí ZM s dlouhou tradicí, jako je např. izraelská, polská či česká s těmi, kteří tuto formu spolupráce Zdravých měst na národní úrovni teprve rozvíjejí nebo po delší době obnovují. Velmi pozitivním překvapením byla delegace a prezentace Ruské národní sítě ZM, která prostřednictvím starosty a místostarosty města Čerepovec ukázala, jak velkého pokroku lze dosáhnout během jediného roku, i díky sdílení zkušeností s ostatními sítěmi Evropy.

NSZM ČR prezentovala svůj systémový přístup k rozvoji Projektu Zdravé město, představila některé úspěšné akce, jako je např. populární pořad „Zábavně o stáří“ nebo „Dětské fórum Zdravého města“ a rovněž nabídla spolupráci s ostatními sítěmi.

V prostorách Senátu Parlamentu ČR se uskutečnil seminář o zdravém a aktivním stárnutí

Zdravá města se představila na semináři, který proběhl dne 6. června v Senátu Parlamentu ČR, pod patronací senátora Milana Pešáka, člena senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Seminář se uskutečnil ve spolupráci s Kanceláří WHO v České republice, Ministerstvem zdravotnictví a Národní sítí Zdravých měst. Mezi témata semináře, kterého se zúčastnilo na 60 zájemců, patřil např. očekávaný demografický vývoj, který předpokládá stárnutí populace, dále význam pohybových aktivit, prevence úrazů, podpora dobrovolnických služeb nebo vyhlášení roku 2012 v rámci EU rokem aktivního stárnutí a mezigeneračního soužití.

Náměstka pro zdravotní péči Vítězslava Vavrouška zastoupila ředitelka odboru zdravotně-sociálních služeb Ministerstva zdravotnictví Ludmila Vostřáková. Mezi prezentujícími byli zastoupeni např. ředitelka Kanceláře WHO v ČR Alena Šteflová, ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman nebo zástupkyně Ústavu zdravotnických informací a statistiky či Státního zdravotního ústavu.

Konkrétní příklady ze Zdravých měst představil ředitel NSZM Petr Švec. NSZM se tématu dravého a aktivního stárnutí věnuje již řadu let, mapuje dobrou praxi u svých členů a osvědčené postupy propaguje nejen v ČR, ale i v zahraničí. Aktuálně je v přípravě publikace nabízející obcím možnosti a ukázky, jak se o své seniory starat a co jim nabídnout. Indikátory zdravotního stavu seniorů a jejich porovnání v jednotlivých krajích jsou tématem dalšího projektu, který NSZM realizuje ve spolupráci s Kanceláří WHO v Praze.

Aktivity Chrudimi, která patří již 10 let mezi Zdravá města, prezentoval starosta Petr Řezníček, který je zároveň prvním místopředsedou NSZM. "Město Chrudim podporuje řadu aktivit zaměřených na mezigenerační soužití i aktivit určených přímo seniorům, jako jsou Univerzita třetího věku, různé formy pracovní terapie nebo sportovní hry seniorů. Město poskytuje pro tyto aktivity též finanční podporu formou grantů a dotací. Chrudimští senioři se zapojují i do aktivit souvisejících s rozvojem města, zájemci z řad seniorů se účastní plánovacích procesů a veřejných projednání, slavnostního otevírání zrekonstruovaných míst ve městě i dalších akcí," řekl starosta Řezníček. Město Chrudim mj. obdrželo Cenu Ministerstva zdravotnictví za péči o kvalitu života seniorů v roce 2008.


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.zdravamesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2011

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.