Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

Souhrn 2014

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové a přátelé,

dovolte, abychom vás prostřednictvím souhrnného Zpravodaje
seznámili s vybranými aktivitami a akcemi, které se uskutečnily v roce 2014.

Současně bychom rádi touto cestou poděkovali všem Zdravým městům, obcím a regionům,
ale také všem partnerům za dobrou spolupráci v uplynulém roce. Do roku právě započatého
přejeme zdraví a úspěchy nejen v pracovním, ale i v osobním životě.

Doufáme, že budeme i nadále společně věnovat energii aktivitám,
které souvisí s udržitelným rozvojem a podporou zdravého životního stylu
ve městech, obcích a regionech ČR.

Těšíme se na viděnou při některé z akcí, které chystáme na příští rok.


Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Stalo se

Fórum Zdravého města je otevřeno názorům obyvatel. Aktivní je zejména mladá generace

V roce 2014 proběhlo Veřejné fórum Zdravého města či obce na 51 místech. Nejvíce účastníků dorazilo na Veřejné fórum Zdravého města Litoměřice, akci navštívilo na 200 občanů. Přehled termínů a míst, kde se Fórum koná, naleznete na stránce www.ZdravaMesta.cz/forum. Jsou zde k dispozici také informace o 10P - desateru problémů, které vzešlo z veřejného setkání v daném místě, související strategické dokumenty, kontaktní údaje a také pozvánky na akce.

Veřejné fórum Zdravého města je setkáním, během kterého účastníci určují největší problémy v místě. Setkání se účastní nejen místní občané a představitelé samosprávy, ale také zástupci neziskových organizací, škol a dalších expertů zvenčí. Fórum nabízí inspiraci i dalším zájemcům z blízkých měst, obcí či regionů. Během Veřejného fóra Zdravého města jeho účastníci hlasováním určují 10P - desatero problémů, které je následně ještě ověřeno anketou s účastí širšího okruhu občanů. Účastníci akce se také dozvědí, jak bylo naloženo s problémy, které vzešly z veřejného setkání v minulém roce.

Veřejné fórum Zdravého města zahrnuje také tzv. stoly mladých. Zástupci mladé generace jsou aktivními účastníky veřejných setkání, jasně formulují své potřeby a dávají tak jasně najevo, že jim záleží na místě, kde žijí. Účast mladých lidí na akcích a přímá konfrontace s názory a potřebami dospělých představuje mimo jiné průpravu k jejich budoucím pozicím ve městech, obcích a regionech.

POUR FÉLICITER 2015

Národní síť Zdravých měst ČR děkuje všem svým členům, partnerům a příznivcům za podporu a celoroční přínosnou spolupráci.
Ať i nadále sklízíte ty nejlepší plody pod střechou Zdravých měst, obcí a regionů v Česku.
PF 2015

Národní síť Zdravých má 119 členů

Národní síť Zdravých měst dosáhla na konci roku 2014 počtu 119 členů - měst, městských částí Prahy, obcí, mikroregionů i místních akčních skupin. Všechny nové členy srdečně vítáme v asociaci a přejeme mnoho úspěchů ve všech aktivitách, které s členstvím v asociaci souvisí. Věříme, že vzájemné sdílení inspirací a dobrých praxí bude o to bohatší.

Dobrovolnictví v Česku? Ukázky spolupráce v obcích a krajích

K poslednímu listopadovému dni byl ukončen dvouletý projekt Národní sítě Zdravých měst a jejích dalších partnerů z Česka i ze zahraničí s názvem „Dobrovolnictví v obci – jak na to?“. Téma není nijak nové - řada věcí jak u nás, tak v zahraničí běží dlouhá léta. Nové je však propojení s obcemi a kraji a hledání toho, co jim dobrovolnictví přináší a naopak, co mohou obce a kraje pro dobrovolnictví udělat. Díky podpoře z Evropského sociálního fondu a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost mohly být v tomto tématu proškoleny stovky zástupců obecních, městských či krajských úřadů, ale i neziskovek a dalších zájemců po celé ČR. Byly organizovány ukázkové akce, rozběhnuta partnerství obcí a dobrovolnických organizací, vznikly zajímavé publikace pro laiky i odborníky i krátký inspirativní film.

NSZM se na projektu „Dobrovolnictví v obci – jak na to?“ podílela ve spolupráci s HESTIA, národním dobrovolnickým centrem, a se zapojením zahraničních partnerů - slovenského dobrovolnického centra CARDO a baltskou asociací Zdravých měst. Záměrem projektu bylo prezentovat dobrovolnictví nejen jako prospěšnou činnost, ale také coby účinný nástroj pro rozvoj pracovních kompetencí a zvýšení kvalifikace například u osob aktuálně nezaměstnaných. Projekt také ukázal, jaké výhody přináší navázání stabilní spolupráce mezi obcemi a dobrovolnickými centry. Hned zpočátku se do spolupráce aktivně zapojilo 5 míst - Zdravá města Prachatice, Vsetín, Opava, Ústí nad Labem, Město Soběslav a Zdravý kraj Vysočina. V těchto pilotních místech probíhala řada osvětových akcí pro současné i budoucí dobrovolníky - např. besedy se studenty či nezaměstnanými, dobrovolnické kavárny apod. Uskutečnila se řada vzdělávacích akcí pro organizace, které s dobrovolníky pracují, byla nastavena systémovější spolupráce mezi centry, které dobrovolníky shání, zaškolují a dále nabízí jejich pomoc, mezi organizacemi, které je přijímají, a mezi městem, které tuto aktivitu může dobře podpořit – zejména informačně, propagačně či finančně. Stejně jako česká města a spolupracující organizace, nabídli i zahraniční partneři své ověřené postupy a dobré praxe, které byly průběžně zveřejnovány na této tematické webové stránce. Dalšími prakticky využitelnými výstupy byla připravená Metodika, která přináší osvědčené postupy a doporučení, jak nejlépe dobrovolnictví v obcích podporovat a rozvíjet, např. s kým a jak spolupracovat a jak zapojovat vybrané cílové skupiny. Dále byla vydána zajímavá publikace mapující právě zmíněné dobré praxe a inspirace z ČR i zahraničí. Ze Vsetína, Ústí n. Labem a Opavy byl také natočen krátký dokumentární film, který poutavou formou seznamuje diváka s vybranými aktivitami pilotních měst a jejich dobrovolnických center, samotní dobrovolníci zde zmiňují, co jim tato činnost přináší. Pro všechny zájemce se dále uskutečnila řada vzdělávacích akcí a konferencí, jejichž výstupy, stejně jako zmíněné metodiky a publikace, naleznete na odkazu www.ZdravaMesta.cz/dobrovolnik.

Konzultace pro členy sítě Zdravých měst – osobní, telefonické a nově i pravidelné webináře

V roce 2014 byla spuštěna další služba pro členy Národní sítě Zdravých měst. Cílené osobní či telefonické konzultace, které jsou ze strany koordinátorů dlouhodobě nejoceňovanější službou asociace, byly doplněny pravidelným internetovým webinářem.

Webinář představuje on-line interaktivní metodický seminář, kde se schází libovolný počet pozvaných lidí v „digitálním prostředí“, ve stanovený čas - prostřednictvím internetu a svých sluchátek, případně webkamery. Koordinátoři či další zástupci Zdravých měst, obcí a regionů zde mohou klást otázky, zasílat materiály, a zejména slyšet diskusi k různým praktickým problémům, která se týkají realizace Projektu Zdravé město, obec, region a místní Agendy 21. Výhodou je, že při této celostátní metodické konzultaci není nutné opustit své pracoviště, a přitom je možné se dozvědět mnoho zajímavých pracovních informací od konzultantů z NSZM i od svých kolegů z celého Česka.

Doposud se jich uskutečnilo pět, další budou následovat v roce 2015. Tématem byly například veřejná fóra a ověřené způsoby zvaní účastníků, příprava ročních plánů Zdravých měst a formy zhodnocení aktivit či příprava zdravotních plánů, jejich souvislost s analytickými podklady a dalšími dokumenty města. O termínech návazných webinářů a o technických podrobnostech jsou koordinátoři průběžně informováni


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR
Použité fotografie pochází z archivu NSZM ČR a jejích členů. 
Kontakt: Kancelář NSZM ČR

Kompletní archiv Zpravodajů NSZM ČR: ZdravaMesta.cz/zpravodaj
Nalezněte i další informace na facebook.com/NSZM.CZ  či ZdravaMesta.cz/video
© NSZM ČR, 2015

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.