Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

Souhrn 2011

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové a přátelé,

dovolte, abychom vás prostřednictvím souhrnného Zpravodaje
seznámili s vybranými aktivitami a akcemi, které se uskutečnily v roce 2011.

Současně bychom rádi touto cestou poděkovali všem Zdravým městům, obcím a regionům,
ale také všem partnerům za dobrou spolupráci. Doufáme, že i v nelehkém období
budeme společně věnovat energii aktivitám souvisejícím s udržitelným rozvojem
a podporou zdravého životního stylu ve městech, obcích a regionech ČR.

Těšíme se na viděnou při některé z akcí, které chystáme na příští rok.


Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Stalo se

Národní síť Zdravých měst ČR má rovných 100 členů

NSZM působí v České republice již 18. rokem a v současné době sdružuje stovku členů různé velikosti – od malých obcí a jejich sdružení až po statutární města a kraje. Během roku 2011 se asociace rozšířila o celkem 11 nových členů: Liberecký kraj, Plzeňský kraj, statutární město Opava, města Břeclav, Dačice, Klatovy, Turnov, obce Karlovice, Okříšky a Zákolany a Svazek obcí Větrník. Všechny nové členy srdečně vítáme v Národní síti Zdravých měst a přejeme mnoho úspěchů ve všech aktivitách, které s členstvím v asociaci souvisí.

Fórum Zdravého města zapojuje veřejnost do rozhodovacích procesů

Fórum Zdravého města je pravidelné setkání s veřejností, na kterém lidé diskutují o nejpalčivějších místních problémech. V roce 2011 se konalo Fórum v celkem 45 Zdravých městech, obcích a regionech a sešlo se na nich na 3000 těch, kteří se aktivně zajímají o rozvoj místa, kde žijí. Návštěvnost akcí vzrostla od minulého roku zhruba o 10 %. Účastníci těchto setkání určovali „10P – desatero problémů“ v daném místě, které bylo následně ověřováno v anketě, do níž se zapojil širší okruh občanů. Ověřený seznam největších problémů putuje poté do zastupitelstva, které zahrne řešení jednotlivých témat do plánovacích dokumentů včetně rozpočtu. Fóra probíhají každoročně, lidé tak mohou během veřejného setkání získat informace, jak bylo naloženo ze strany města s jejich podněty z minulých let.

Nejvíce občanů se zúčastnilo Fóra ve Zdravých městech Chrudim, Litoměřice a Uherské Hradiště. Historicky první Fóra se v roce 2011 uskutečnila v Českém Brodě, Počátkách, Karlových Varech, ve Mšeně, Štětí, v městském obvodu Ústí nad Labem-Střekov a v malé obci Křižánky.

V roce 2011 probíhala ve Zdravých městech také tzv. "mladá Fóra". Problémy naformulované žáky a studenty byly stejně jako z „dospěláckého“ Fóra Zdravého města ověřovány anketou a následně byly předkládány k projednání radě města a zastupitelstvu. S přípravou těchto setkání ve Zdravých městech pomáhali pracovníci Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory - SEVER, kteří mají v této oblasti bohaté zkušenosti.

Databáze DobráPraxe.cz nabízí přes 160 inspirativních příkladů

Databáze Národní sítě Zdravých měst na adrese www.DobraPraxe.cz obsahuje řadu nových zajímavých informací, inspirací a příkladů z praxe měst, obcí, mikroregionů a krajů. Ke konci roku 2011 zde naleznete přes 160 příkladů dobré praxe z různých oblastí života v obcích, jako je životní prostředí, doprava, sociální služby, volný čas ad. Databáze nezapomíná ani na typová řešení, tzv. tematické kroužky nebo společná témata místní Agendy 21. V Databázi jsou také k nalezení tzv. „střípky“ – krátké přehledné ochutnávky toho, co se v praxi osvědčilo a čím lze ostatní inspirovat. Naleznete je přímo na hlavní stránce nebo na adrese dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe.

Rok 2012 bude Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigeneračního soužití

Národní síť Zdravých měst dlouhodobě shromažďuje příklady dobré praxe z oblasti péče o seniory, které jsou dostupné na stránce www.ZdravaMesta.cz/Seniori. V rámci Dvouleté smlouvy o spolupráci 2010-2011, uzavřené mezi Regionální úřadovnou Světové zdravotnické organizace pro Evropu a Ministerstvem zdravotnictví ČR vznikl mimo jiné stručný info-leták „Města přátelská seniorům“, který může sloužit zástupcům měst i jejich úřadů jako inspirace pro další aktivity přátelské k seniorům.

Zdravá města se představila také na semináři, který proběhl dne 6. června v Senátu Parlamentu ČR, pod patronací senátora Milana Pešáka, člena Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Mezi témata semináře patřilo např. očekávané stárnutí populace, dále význam pohybových aktivit, prevence úrazů, podpora dobrovolnických služeb nebo vyhlášení roku 2012 Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigeneračního soužití. Na semináři zazněly také konkrétní příklady nejen ze Zdravých měst.

NSZM se také v roce 2011 zapojila do mezinárodních aktivit v rámci Evropy

Reprezentanti Zdravých měst a národních sítí, které tato města sdružují v jednotlivých zemích Evropy, se sešli v červnu 2011 v belgickém městě Liege (Lutych). Odborníci z nejrůznějších vědních oblastí diskutovali nad konkrétními otázkami a problémy souvisejícími s rozvojem měst a jeho vlivem na zdraví obyvatel a okolní prostředí. Mezi desítkami workshopů měly své zastoupení také sítě Zdravých měst. NSZM ČR prezentovala svůj systémový přístup k rozvoji Projektu Zdravé město, představila některé úspěšné akce, jako je např. populární pořad „Zábavně o stáří“ nebo „Mladé fórum Zdravého města“, a rovněž nabídla možnosti spolupráce s ostatními sítěmi. Inspirativní setkání samotných sítí Zdravých měst následně pobíhalo v portugalském Oeiras.

Jak jednotlivé evropské země přistupují k podpoře udržitelného rozvoje na místní úrovni, bylo hlavním tématem dalšího setkání v rámci tzv. evropského Kulatého stolu, který se v roce 2011 uskutečnil celkem dvakrát. V lednu v italském Miláně zástupci národních institucí a asociací měst, obcí a regionů diskutovali aktuální vývoj a vyměňovali si vzájemně zkušenosti. Kulatý stůl hostila organizace Ambiente Italia ve spolupráci s mezinárodní organizací ICLEI a zúčastnili se jej zástupci 10 zemí. Českou republiku reprezentovaly zástupkyně Ministerstva životního prostředí a Národní sítě Zdravých měst ČR. Druhé setkání bylo součástí širší konference v rámci projektu ICLEI "Informed Cities", to se konalo v říjnu v italské Neapoli. Setkání, na kterém byla rovněž zastoupena NSZM ČR, se věnovalo především otázkám spojeným s měřením udržitelnosti ve městech a se spoluprací s výzkumníky a výzkumnými organizacemi.


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.ZdravaMesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2011

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.