Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

III/2011

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte, abychom vás prostřednictvím pravidelného Zpravodaje
seznámili s důležitými aktivitami a akcemi, které se uskuteční v nejbližším období.
Přinášíme také zajímavosti za měsíc březen 2011 nejen ve Zdravých městech, obcích a regionech.

Petr Švec; ředitel NSZM ČR


Připravujeme

Zdravá města, obce a regiony se opět připojí ke kampani Den Země

Den Země je nejrozsáhlejší mezinárodní kampaní zaměřenou na ochranu životního prostředí. Poprvé se Den Země slavil 22. dubna 1970 ve Spojených státech amerických. V současnosti probíhá kampaň ve 192 zemích a do aktivit se zapojuje více než jedna miliarda lidí z celého světa. V České republice se konají oslavy Dne země již přes 20 let. Také letos se ke kampani připojí Zdravá města, obce a regiony, ve kterých se budou konat osvětové akce zaměřené na poznávání a ochranu přírody, ale také třeba ekojarmarky, jarní úklidy nebo akce zaměřené na problematiku úspor energie.

Seznam zapojených Zdravých měst, obcí a regionů můžete průběžně sledovat zde.

UPOZORNĚNÍ pro členy NSZM: Své zajímavé programy a výstupy z aktivit ke kampani Den Země můžete vkládat a editovat přímo ze svého terminálu v DATAPLÁNU NSZM (více informací v příslušném metodickém listu, případně na kontaktech v Kanceláři NSZM).

Zástupci Zdravých měst z celé Evropy se setkají v belgickém Lutychu (Liege)

Ve dnech 15.–18. června se uskuteční další setkání zástupců sítí Zdravých měst z evropských zemí. Účastníci setkání budou diskutovat o prioritách V. fáze mezinárodního Projektu Zdravé město WHO, o novém programu Světové zdravotní organizace (WHO) pro evropský region s názvem „Zdraví 2020“ i o dalších tématech souvisejících s podporou veřejného zdraví na místní úrovni. V rámci Evropy působí 30 sítí Zdravých měst, které dohromady sdružují přes 1400 měst, obcí a regionů. Na konferenci je očekáváno až 400 účastníků ze Zdravých měst a jejich sítí z evropských zemí, přidejte se i Vy!
Stalo se

V Litoměřicích proběhla Jarní škola Zdravých měst a regionů

Ve dnech 30. března - 1. dubna 2011 se ve Zdravém městě Litoměřice uskutečnila další Škola NSZM, která je součástí oficiálního akreditovaného vzdělávání pro koordinátory místní Agendy 21 a Zdravých měst. Jarní školu zahájil diskusní seminář, který byl tentokrát zaměřen mimo jiné i na sdílení zkušeností a osvědčených postupů v praxi mikroregionů a místních akčních skupin. Na akci se proto spolu s NSZM aktivně podílela i partnerská Národní síť Místních akčních skupin. Zástupci malých obcí, mikroregionů i MAS, především z Opavska, diskutovali o možnostech vzájemné spolupráce, o problémech, se kterými se v praxi často setkávají. Zmíněny byly samozřejmě finanční zdroje, ale také nutnost aktivní a pravidelné spolupráce mezi jednotlivými obcemi v mikroregionech, zvyšující se administrativní náročnost jak v projektech, tak v běžném řízení obcí, zdůrazněna byla nutnost zlepšení spolupráce s příslušnými kraji. V létě bude pak obdobný postup zaměřen na kraje a jejich specifické postupy, podzimní škola pak zakončí rok na téma malých obcí a jejich specifik.

Během druhého dne setkání proběhl praktický trénink komunikačních a prezentačních dovedností a školení k Metodice NSZM a postupu ke kvalitě Zdravého města a místní Agendy 21. Třetí den Jarní školy byl věnován individuálním konzultacím (práce s informačním systémem DATAPLÁN, projektové řízení, koordinace dětského Fóra Zdravého města a kulatých stolů a další témata dle zájmu).
Akce je součástí projektu ROZMArIN, podpořeného z Revolvingového fondu MŽP.

Více informací naleznete zde.

V měsíci březnu proběhla další čtyři Fóra Zdravých měst

Fórum Zdravého města je setkáním, během kterého určují zástupci veřejnosti 10P – desatero problémů, které považují v místě jejich bydliště za nejpalčivější. Pořadí problémů je následně ověřováno anketami a putuje do zastupitelstva obce, regionu či městské části. Každé další setkání s veřejností prověří, zda se vedení města, obce či regionu problémy z minulého Fóra odpovídajícím způsobem zabývalo. Zájem občanů se postupně přesouvá k problémům, jejichž řešení je skutečně v kompetenci dané obce nebo regionu.

Během března se Fórum Zdravého města uskutečnilo v Dobříši (16. 3.), další proběhlo v Karlových Varech (17. 3.), Hlučíně (22. 3.) a Orlové (24. 3.). Během dubna budou následovat Fóra ve Zdravých městech Přeštice (5. 4.), Jilemnice (7. 4.), Chrudim (11. 4.) a Praha-Dolní Počernice (27. 4.).

Účastníci Fóra Zdravého města Dobříš dali nejvíce hlasů problému špatného stavu vozovek a chodníků. Zájem občanů vyvolal také problém ochrany veřejné zeleně nebo výstavby cyklostezek.

Fóra Zdravého města Karlovy Vary, které bylo zaměřeno též na zapojení okrajových částí do rozhodování města, se zúčastnilo 110 občanů. Nejvíce hlasů přítomných účastníků Fóra získaly problémy zkvalitnění městské hromadné dopravy a výstavby domu pro seniory.

Nejvíce hlasů od účastníků Fóra Zdravého města Hlučín získaly problémy znečištění ovzduší díky topení pevnými palivy nebo problematika psího útulku a znečištění veřejných prostranství psími exkrementy.

Mezi největší problémy, které označili účastníci Fóra Zdravého města Orlová, se objevila např. potřeba humanizace centra města a pokračující regenerace sídlišť nebo kumulace sociálně nepřizpůsobivých obyvatel v jedné z orlovských lokalit.

Dětské fórum Zdravého města umožňuje zapojit mladou generaci do dění v místě bydliště

V loňském roce proběhlo "Dětské fórum aneb Desatero problémů města Litoměřice očima žáků a studentů základních a středních škol". Na tuto úspěšnou akci a na podobné dětské zasedání ve Zdravém městě Dobříš v letošním roce navazují další Dětská fóra Zdravých měst. S přípravou setkání v dalších Zdravých městech pomáhají pracovníci střediska ekologické výchovy SEVER, kteří mají bohaté zkušenosti s prací s dětmi a s ekologickou výchovou. NSZM tuto spolupráci městům hradí z prostředků projektu ROZMArIN, podpořeného z Revolvingového fondu MŽP.

Dne 7. března se uskutečnilo Dětské fórum ve Zdravé městské části Praha-Libuš a Písnice. Žáci a studenti byli rozděleni ke čtyřem stolům dle oblastí (1. Doprava a životní prostředí, 2. Školství a soužití s cizinci, 3. Volný čas, kultura a sport, 4. Bezpečnost, obchody a služby). Jako největší problém označili účastníci Dětského fóra chybějící metro a tramvaj v městské části. Diskutované problémy budou zpracovány do ankety, která proběhne na základních a středních školách. Výsledky ankety pak budou předloženy spolu s náměty ze standardního "dospěláckého" fóra zastupitelstvu městské části.

Další odbobné akce proběhnou v Dobříši (28. 4.), kde budou děti a studenti diskutovat u kulatého stolu k  tématu Bezpečné cesty do školy, v Chrudimi (10.5.) a na Vsetíně (1.6.) se budou bavit o problémech, které je ve městech trápí a o svých námětech ke zlepšení.


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.zdravamesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2011

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.