Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

II/2013

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte, abychom vás prostřednictvím pravidelného Zpravodaje
seznámili s děním ve Zdravých městech, obcích a regionech za měsíc únor
a také s vybranými aktivitami a akcemi, které se uskuteční v nadcházejícím období.


Petr Švec
ředitel NSZM ČR


Stalo se

Zdravé kraje sdílely v Plzni své zkušenosti

V úterý 12. února 2013 se v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje uskutečnilo pravidelné Setkání Zdravých krajů. Cílem akce bylo sdílet osvědčené postupy a inspirace v rozvoji mezinárodních programů Zdravé město a Zdravý kraj právě na regionální úrovni. Letošním tématem setkání byla mj. i podpora dobrovolnictví a přenos zkušeností z praxe. Své osvědčené postupy prezentovali zástupci kraje Plzeňského, Jihomoravského, Libereckého a kraje Vysočina.

Plzeňský kraj mimo témata spolupráce s neziskovými organizacemi představil také úspěšný projekt Bezpečný kraj, zaměřený na poskytování finančních prostředků městům a dalším organizacím kraje na aktivity prevence a osvěty v oblasti bezpečnosti. Doposud tak bylo rozděleno více než 20 mil Kč. V rámci akce byly prezentovány zajímavé materiály např. z oblasti bezpečnosti seniorů či letáky s tipy a radami pro rodiče k tématu bezpečného zacházení dětí s internetem a využívání sociálních sítí jako je Facebook ad. Liberecký kraj se prezentoval řadou aktivit s důrazem na význam zapojení veřejnosti do aktualizace Programu rozvoje kraje. Jihomoravský kraj mimo aktivity jako je setkávání Zdravých měst a obcí a tematická finanční podpora letos spolupořádal také Národní konferenci kvality. Zástupci Kraje Vysočina zmínili zajímavé aktivity přeshraničního projektu MAG 21, zaměřeného na udržitelný rozvoj ve venkovském prostoru spolu s rakouským partnerem. V Kraji Vysočina nedávno proběhlo Fórum Zdravého kraje, na němž bylo účastníky vytipováno 10 největších problémů regionu. Zástupci Kraje Vysočina zmínili také existenci neformálního orgánu pro rozvoj dobrovolnictví a spolupráci se sociální komisí Rady kraje.

Zástupci krajů dále diskutovali řadu témat jako je pravidelné setkání Zdravých obcí ve svém regionu, zapojování veřejnosti, mediální propagace a kampaně na podporu témat udržitelného rozvoje, příprava zdravotní politiky  kraje či spolupráce se studentskými parlamenty.

Akce je součástí projektu NSZM ČR „Dobrovolnictví a veřejná služba v obci - jak na to?“ podpořeného finančními prostředky z ESF a ze státního rozpočtu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Program a prezentace ke stažení zde

Studenti i dospělí sestavují žebříčky největších problémů na Fóru Zdravého města

Fórum Zdravého města je příležitostí pro občany k vytipování největších problémů v dané obci a také k ověření, jak zastupitelstvo naložilo s problémy, které byly z pohledu veřejnosti nejpalčivější v minulých letech. Během Fóra Zdravého města jeho účastníci hlasováním určují 10P - desatero problémů, které je následně ještě ověřeno anketou s účastí širšího okruhu občanů. Samotné veřejné setkání je rovněž společenskou událostí, které se kromě vedení města či obce účastní také zástupci škol, neziskových organizací a dalších subjektů, které v daném místě působí.

Ve Zdravém města Prachatice se 14. února konalo dopoledne Studentské fórum Zdravého města, doplněné tematickou výstavou dětských prací k "Evropskému roku občanů 2013". O problémech hlasovali mladí lidé zábavnou formou pomocí plastových lahví, které měly za cíl upozornit na problematiku recyklace odpadů.

"Dospělácké" Fórum Zdravého města se v Prachaticích konalo již počtvrté. Akce, která proběhla rovněž 14. února, se zúčastnila téměř stovka občanů a také zástupci vedení města. Veřejné setkání oživila premiéra filmu „Evropský rok občanů 2013, aneb národnosti v Prachaticích“, jehož obsahem jsou názory a reakce cizinců na dění v Prachaticích. Ve výsledném desateru problémů se objevila témata jako např. obnova lázní, otevření knihovny nebo finanční podpora sociálních služeb ze strany města.

Široké spektrum problémů vzešlo také z Fóra Zdravého města Moravská Třebová, které se konalo 25. února. Zatímco v minulých letech se mezi deseti nejpalčivějšími pojmenovanými problémy objevovaly evergreeny jako chybějící sál pro tanec, nutnost opravy bývalého dětského oddělení nemocnice a krytý bazén, letos bylo vše jinak. První místa v žebříčku desítky zásadních třebovských problémů obsadily záležitosti praktického života jako vysoká cena vodného a stočného a málo pracovních příležitostí.

Další Fórum Zdravého města se v nejbližším období uskuteční v těchto místech:

BŘEZEN:
Dačice (13. 3.)
DUBEN:
Chrudim (3. 4.), Hlučín (9. 4.), Bolatice (10. 4.), Jilemnice (11. 4.), Praha 21 (15. 4.), Praha-Libuš (17. 4.), Uherské Hradiště (22. 4.), Jihlava (23. 4.)
KVĚTEN:
Praha 18 - Letňany (13. 5.), Přeštice (14. 5.), Mladá Boleslav (15. 5.), Kopřivnice (20. 5.), Orlová (21. 5.), Letovice (22. 5.), Praha 14 (23. 5.), Říčany (27. 5.)


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, emailový kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.ZdravaMesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2013 (www.ZdravaMesta.cz, www.facebook.com/NSZM.CZ)

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.