Zpravodaj
Zdravých měst, obcí a regionů

II/2011

Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte, abychom vás prostřednictvím pravidelného Zpravodaje
seznámili s důležitými aktivitami a akcemi, které se uskuteční v nejbližším období.
Přinášíme také zajímavosti za měsíc únor 2011 nejen ve Zdravých městech, obcích a regionech.

Petr Švec; ředitel NSZM ČR


Připravujeme

Soutěž Nadace Partnerství: Získejte titul Město stromů!

Nadace Partnerství vyhlašuje již šestý ročník soutěže Město stromů. Nově se do soutěže, která probíhá pod záštitou Ministerstva životního prostředí, mohou přihlásit všechna města na území České republiky. Úkolem přihlášených měst je připravit celoroční kampaň pro veřejnost inspirovanou stromy a přírodou. Vítězné město získá kromě titulu a finanční odměny ve výši 50 tisíc korun od společnosti Tetra Pak také jedinečnou možnost zúčastnit se celoevropského klání Entente Florale Europe (Evropská kvetoucí sídla). Uzávěrka přihlášek je 5. června 2011.

Nápad věnovat jeden rok stromům vznikl v roce 2004 ve Strakonicích pod názvem Rok stromu. Na základě obrovského úspěchu kampaně se Nadace Partnerství rozhodla přenést tuto myšlenku pod názvem Město stromů i do dalších měst. Prvním Městem stromů se v roce 2006/2007 stalo Zdravé město Kroměříž, následovala Tachov, dále Krnov, Havířov a Broumov. Bližší informace k soutěži včetně formuláře přihlášky můžete nalézt na www.stromzivota.cz/mestostromu.

Zapojte se do soutěže "Na cestě k energetické třídě A"

Mezinárodní soutěž "Na cestě k energetické třídě A" oceňuje zajímavé komunikační kampaně zaměřené na úspory energie v budovách. Do soutěže se mohou zapojit všechny samosprávy, které zveřejňují energetické štítky na veřejných budovách a spustily vlastní kampaň na téma energetických úspor. Soutěž navazuje na kampaň Display, kterou iniciovala asociace místních samospráv Energy Cities a do které se zapojují také Zdravá města z ČR. Přihlášky do soutěže je možné zasílat do 22. března 2011. (Pozn.: zapojení do kampaně Display není podmínkou účasti v soutěži.) Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě.

Vybrané akce pro Zdravá města, obce a regiony v nejbližším období

Také v březnu 2011 se bude konat řada zajímavých akcí pro všechny zájemce z řad obcí a regionů. Namátkou vybíráme:

  • Informační setkání ke spolupráci se zdravotními institucemi v roce 2011 (10. 3., Praha, Státní zdravotní ústav, setkání bude zaměřeno především na komunitní kampaně se zdravotní tematikou), 
  • Jarní škola NSZM (30. 3. až 1. 4., Litoměřice). 

Přehled chystaných akcí NSZM je vám průběžně k dispozici na www.zdravamesta.cz/aktual.

Stalo se

Odstartoval jubilejní 10. ročník celostátní soutěže Cesty městy

Nadace Partnerství vyhlásila jubilejní 10. ročník celostátní soutěže Cesty městy zaměřené na zklidňování dopravy ve městech a obcích ČR. Všechna města a obce, které zklidňují dopravu, se mohou díky účasti v soutěži pochlubit ostatním a navíc mohou získat některou z atraktivních cen. Mezi nejzajímavější realizované dopravní projekty letos nadace rozdělí ceny za více než 500 tisíc korun. Uzávěrka příjmu přihlášek do soutěže je 31. května 2011. Národní síť Zdravých měst ČR je jedním z partnerů soutěže.

Do soutěže Cesty městy je možné přihlásit dopravní řešení zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimální uspořádání automobilové, cyklistické, pěší a veřejné  dopravy. Podmínkou účasti je jejich uvedení do provozu během posledních pěti let (v období od 1. ledna 2006 do 31. května 2011) a jejich příznivý vliv na životní prostředí v okolí. Možnost zapojit se do soutěže mají až do 31. května nejen města, jak napovídá název soutěže, ale svá dopravní řešení mohou nominovat také obce, sdružení obcí, mikroregiony nebo městské obvody a části z celé České republiky.

Bližší informace jsou pro zájemce k dispozici na stránkách Nadace Partnerství na adrese www.cestymesty.cz.

Probíhají první letošní Fóra Zdravých měst - setkání s veřejností nad nejpalčivějšími problémy obce

Také v roce 2011 již probíhají Fóra Zdravých měst, během nichž určují zástupci veřejnosti 10P – desatero problémů, které považují v místě jejich bydliště za nejpalčivější. Pořadí problémů je následně ověřováno anketami a putuje do zastupitelstva obce, regionu či městské části. Každé další setkání s veřejností prověří, zda se vedení města, obce či regionu problémy z minulého Fóra odpovídajícím způsobem zabývalo.

První Fórum Zdravého města v roce 2011 se uskutečnilo v Prachaticích (17. 2.), další proběhlo v Uherském Hradišti (28. 2.). Během března budou následovat Fóra ve Zdravých městech Dobříš (16. 3), Karlovy Vary (17. 3.), Hlučín (22. 3.) a Orlová (24. 3.).

V Prachaticích se uskutečnilo Fórum Zdravého města podruhé v historii. Letošní veřejné setkání přineslo oproti loňsku větší množství podnětů, největší zájem byl o strategický rozvoj a sociální oblast a zdravotnictví. Z diskuse vyplynula témata, jako je omezení provozu heren, bezbariérový přístup do knihovny nebo dobudování chybějících chodníků. Vybrané problémy budou následně ověřeny anketou mezi občany města. Ani ostatní náměty, kterých se sešlo celkem 76, nezapadnou.

V odpoledních hodinách před setkáním s veřejností se uskutečnilo Studentské fórum Zdravého města Prachatice. Setkání proběhlo podobným způsobem jako "dospělácké" Fórum Zdravého města - žáci a studenti základních a středních škol ve skupinách vybírali nejpalčivější problémy, o kterých se následně hlasovalo. Nejvíce hlasů získal problém "zlepšení práce Městské policie v nočních hodinách". Akce se zúčastnilo přes 80 žáků a studentů. Více informací včetně fotogalerie z akce naleznete zde.

V Uherském Hradišti se zúčastnilo letošního Fóra Zdravého města, které probíhalo ve velkém sále kulturního domu v příjemné atmosféře, na 130 občanů. Oproti minulému veřejnému setkání došlo k posunu v tom, že většina diskutovaných problémů spadá přímo do kompetence města, a nikoli např. kraje. Mezi nejpalčivějšími problémy z pohledu účastníků Fóra Zdravého města se objevila témata, jako je parkování, zvýšení bezpečnosti ve vybraných lokalitách (parky) nebo oprava chodníků.

Nové příklady v Databázi DobráPraxe.cz

Internetová databáze na adrese DobraPraxe.cz obsahuje již více než 160 inspirativních příkladů z různých oblastí rozvoje obcí a regionů. Na adrese https://dobrapraxe.cz/cz/priklady-dobre-praxe naleznete také aktuální drobné „střípky“ z každodenní praxe.

Během začátku letošního roku přibyly do Databáze DobráPraxe tyto nové příklady:

PRACHATICE: Poradní sbor zdravotně postižených a seniorů
CHRUDIM: Zveřejňování zakázek prostřednictvím webové aplikace
VSETÍN: Cyklostezka Bečva - královna stezek Moravy
HLUČÍN: Výukové DVD o odpadech "Popeláčci"
DOBŘÍŠ: Městské jarmarky - podpora města pro místní podnikatele a NNO


Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.zdravamesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2011

Zpravodaj Zdravých měst je zasílán v návaznosti na Vaše předchozí přihlášení se k jeho odběru. V případě, že s námi nadále nechcete zůstat v kontaktu, můžete se ODHLÁSIT.