Pokud se Vám tento email nezobrazil správně, klikněte zde.  


VII-VIII/2013
  Vážení zástupci Zdravých měst, obcí a regionů ČR,
vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolte, abychom vás prostřednictvím pravidelného Zpravodaje
seznámili s děním ve Zdravých městech, obcích a regionech za prázdninové měsíce červenec a srpen
a také s vybranými aktivitami a akcemi, které se uskuteční v nadcházejícím období.

Přejeme příjemný poprázdninový návratPetr Švec
ředitel NSZM ČR


  Připravuje se
 

Nejlepší Zdravá města, obce a regiony se prezentují ve svém domácím prostředí

Pracovní skupina pro místní Agendu 21 Rady vlády pro udržitelný rozvoj Vás ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR a vybranými městy a regiony i letos zve na inspirativní prezentace. Města, obce a regiony, které v metodě kvality MA21 dosáhly prozatím nejvyšší kategorie „B“, představí své postupy a zkušenosti na takzvaných „kontrolách na místě“.

Akce proběhnou během října 2013 na sedmi místech v republice - 8. 10. Chrudim, 14. 10. Křižánky, 15. 10. Drahanská vrchovina, 16. 10. Kopřivnice, 23. 10. Prostějov, 24. 10 Vsetín, 30. 10. Litoměřice.

Nejlepší Zdravá města, obce a regiony realizující "místní Agendu 21" se předtím představily na 20. Jubilejní konferenci NSZM 2013 v Olomouci. Závěrečné slavnostní ocenění za splnění Kritérií kategorie "B", příp. "A" proběhne 3. prosince v Praze. Tyto akce i "kontroly na místě" jsou určeny všem, kdo chtějí vědět, jak zapojovat veřejnost nejen do plánování a řízení města či regionu k udržitelnému rozvoji.

Podrobné informace ke KONTROLÁM MA21 naleznete na speciálním přehledu ZDE

Akce jsou součástí projektu NSZM ČR „STRATEG-2“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

 

Kampaň "Evropský týden mobility" se letos zaměří na čistotu ovzduší

Také v roce 2013 se Zdravá města, obce a regiony zapojí do kampaní Evropský týden mobility (16. - 22. 9.) a Evropský den bez aut (22. 9.). Kampaně zaměřené na propagaci bezpečných a ekologicky šetrných způsobů dopravy koordinuje Ministerstvo životního prostředí. Evropský týden mobility proběhl poprvé v roce 2002 a od té doby zájem o tuto kampaň roste nejen v České republice. Tématem letošního ročníku kampaně Evropský týden mobility je "Čistý vzduch - je to na nás".

Města a obce přijímají v rámci kampaně Evropský týden mobility opatření k podpoře veřejné dopravy, cyklistické a pěší dopravy. Obyvatelé zapojených měst se mohou zúčastnit bohatého doprovodného programu, který se v souvislosti s kampaněmi chystá.

Další informace o letošním ročníku kampaně Evropský týden mobility je možné získat na stránkách Ministerstva životního prostředí. Seznam zapojených měst a informace o mezinárodních souvislostech kampaně naleznete na stránkách www.mobilityweek.eu.

Seznam měst, která se doposud ke kampani připojila, a odkazy na jejich nejzajímavější akce naleznete na stránce www.ZdravaMesta.cz/etm.

Upozornění pro Zdravé obce a regiony: rádi budeme o Vašich aktivitách informovat další města i novináře. Prosím vložte své aktivity ke kampani Evropský týden mobility prostřednictvím terminálu. Děkujeme za Vaše informace.

 

Poslední volná místa na 20. Jubilejní konferenci NSZM ČR v Olomouci

20. Jubilejní konference NSZM ČR 2013 se uskuteční ve dnech 18. a 19. září v Olomouci a bude věnována hlavním tématům Zdravých měst, tedy místní Agendě 21, udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví. Dvoudenní akci s ukázkami nejlepší praxe měst, obcí a regionů zahájí přehlídka nejpokročilejších měst, obcí a regionů, které jsou držiteli kategorie „B“ místní Agendy 21. Na přehlídku bude navazovat slavnostní recepce spojená s oslavou 20 let asociace NSZM ČR. Konference, na kterou se již registrovalo přes 160 účastníků, je určena zejména zástupcům obcí, regionů a jejich odborným partnerům z celé České republiky, i všem dalším zájemcům o kvalitní rozvoj místa, kde žijí.

Mediálním partnerem konference je časopis Moderní obec. V zářijovém čísle časopisu naleznete také rozhovor s ředitelem NSZM Petrem Švecem.

Více informací ke konferenci včetně REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE:

www.ZdravaMesta.cz/konference20let.

REGISTRUJTE SE PROSÍM VČAS.
 

Podpora pohybových aktivit v obcích? Přijďte se dozvědět proč a jak na to.

Ve čtvrtek 19. září 2013 se v Olomouci uskuteční seminář s názvem "Podpora pohybové aktivity v obcích? Víme proč a jak na to!", který připravuje Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR a s Kanceláří WHO v ČR. Seminář je součástí 20. Jubilejní konference NSZM ČR a bude věnován tématu podpory pohybové aktivity na národní úrovni a možnostem obcí, jak toto téma v praxi rozvíjet.

Akce je určena zejména zástupcům obcí, regionů a jejich odborným partnerům z celé České republiky, i všem dalším zájemcům o kvalitní rozvoj místa, kde žijí.

Více informací včetně registračního formuláře naleznete zde.

Akce je součástí projektu „Tvorba národní sítě podpory pohybové aktivity“, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR.
Téma seniorů a jejich pohybové aktivity  je součástí projektu "BCA 2012-2014", který poskytl částečné spolufinancování akce ze zdrojů Světové zdravotní organizace
.
  Informace a střípky
 

Stát se Zdravým městem či regionem znamená být členem elitního uskupení

Národní síť Zdravých měst ČR jako elitní asociace s více než stovkou členů nabízí kromě prestižní značky kvality „Zdravé město“ také řadu služeb, které umožňují obcím a regionům i jejich úřadům postupovat kvalitně a efektivně. Souhrn toho, co asociace svým členům přináší, naleznete v novém přehledném materiálu, který zahrnuje informace o podpoře projektů místních samospráv, nabídce vzdělávání, přenosu dobré praxe a zvyšování informovanosti nebo přímo o možnosti konzultací šitých na míru konkrétnímu městu, obci či regionu.

Leták využijí jak stávající členové, tak i potencionální zájemci o členství v asociaci.

 

Databáze DobráPraxe.cz obsahuje nové příklady nejen z oblasti dobrovolnictví

Příklady dobrovolnických aktivit z různých míst republiky i ze zahraničí a mnohem více naleznete v databázi Národní sítě Zdravých měst na adrese www.DobraPraxe.cz. Databáze obsahuje zajímavé informace, inspiraci a příklady z praxe měst, obcí, mikroregionů a krajů. V současnosti zde naleznete 218 příkladů dobré praxe z různých oblastí života v obcích, jako je životní prostředí, doprava, sociální služby, volný čas ad. Databáze nezapomíná ani na typová řešení, tzv. tematické kroužky nebo na tzv. „střípky“ – krátké přehledné ochutnávky toho, co se v praxi osvědčilo a čím lze ostatní inspirovat. Naleznete je přímo na hlavní stránce nebo na adrese www.DobraPraxe.cz/cz/stripky.

 

Na podzim proběhnou další Mladá a Veřejná fóra Zdravého města

Fórum Zdravého města je setkáním s veřejností, kterého se účastní nejen místní občané a představitelé samosprávy, ale také zástupci neziskových organizací, škol a dalších expertů zvenčí. Veřejné fórum nabízí inspiraci i dalším zájemcům z jiných měst, obcí či regionů. Během Fóra Zdravého města jeho účastníci definují největší problémy v dané obci a hlasováním určují 10P - desatero problémů, které je následně ještě ověřeno anketou s účastí širšího okruhu občanů. Během akce se účastníci také dozvědí, jak bylo naloženo s problémy, které vzešly z veřejného setkání v minulém roce.

Obdobným způsobem probíhají tzv. Mladá fóra Zdravého města, která zapojují do rozhodování o rozvoji města, obce či regionu mladou generaci.

Přehled termínů a míst, kde se koná Veřejné fórum Zdravého města určené všem generacím, naleznete zde.

Přehled termínů a míst, kde se koná Mladé fórum Zdravého města zaměřeno právě na děti a mládež, naleznete zde.

 

Zpravodaj vydává Národní síť Zdravých měst ČR, emailový kontakt: Kancelář NSZM ČR.
Zpravodaj NSZM ČR je k dispozici na https://www.ZdravaMesta.cz/zpravodaj
Použité fotografie pocházejí z archivu NSZM ČR a jejích členů.
© NSZM ČR, 2013 (www.ZdravaMesta.cz, www.facebook.com/NSZM.CZ, www.ZdravaMesta.cz/video)

  WHO Healthy Cities Project